Sofraların vazgeçilmez lezzeti yeşil zeytin tezgahtaki yerini aldı. Zeytin satıcıları ise bölgedeki kuraklıktan dolayı zeytinin az olduğunu ve diğer illerden getirildiğini belirtti.

Sofraların vazgeçilmez lezzeti olan ve birçok farklı şekilde tüketilebilen yeşil zeytin, 6 buçuk liradan alıcı buluyor. Gaziantep’te Kale Altı olarak bilinen yerde uzun yıllardan bu yana dede mesleği olan zeytinciliği devam ettirdiğini belirten Derviş Öğüt, yeşil zeytin sezonunun başladığını ancak bölgedeki kuraklıktan dolayı zeytin fiyatlarının pahalı olduğunu ve zeytinin de diğer illerden Gaziantep’e geldiğini kaydetti. Öğüt, şu şekilde konuştu: “Yeşil zeytin sezonu başladı. Sofralarımızın vazgeçilmez lezzeti, sofraların bereketi, ceplerin ferahlığı zeytin sezonu başladı. Bizim bölgemizde kendi bölgemizde zeytin yok. Ege, Akdeniz bölgelerinde var. Çok nadir olarak bizim bölgemizde zeytin çıkıyor; o da yağlık siyah zeytin. Millet rahmet diyor; rahmet zaten Ege, Akdeniz’den gelen zeytinler rahmeti oldukça yiyor. Burada rahmetin olmadığından dolayı zeytin olmadığından dolayı çok kısıtlı zeytin çıkıyor. Fiyatlar yerinde zaten. 5 liraya yağ zeytinleri kalkıyor. Bizde zeytin 6,5 ile 7 lira arasında satıyoruz”.

Dünya genelinde ve Türkiye içerisinde de son zamanlarda ciddi azalmalar olduğunu ifade eden Öğüt, “Bu senenin kurak geçmesi ve son 3 yıldır da Türkiye geneli dünya genelinde zeytinde ciddi bir azalma var, bereketsizlik var. Zeytin taşta kırılıp salatası yapılır. Gaziantep’te lahmacuna, çiğ köfteye katılır, böreği yapılır. Ceviziçi nar pekmezi. Biber salçası pivaz da kullanılıp sofralara sunulur” dedi

Son zamanlarda zeytinciliği her önüne gelenin yapmaya başladığını belirten Öğüt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son zamanlar iş çığırından çıktı. Biz 70 senedir kale altında tezgah açıyoruz. Burası daha önce pazardı. Herkes meyve, sebze satardı. Şimdi biz o günden bugüne zeytinciliği bırakmadık ve halen devam ediyoruz dede mesleği zeytinciliğe. Şimdi televizyoncu, veteriner, eczacı, manav, bakırcı bile zeytin satmaya başladı. Ben şikayetçi değilim. Ama işi bilen sahibi yapmalıdır. Şimdi üniversite eğitmeniyle ilkokul, matematik öğretmeni bir olabilir mi? Herkes işini yapacak. Polisin görevi ayrı, jandarmanın görevi ayrı ama gelin görün ki herkes zeytin satıyor. Burası zeytinin kalesi ve pazarı herkesi buraya bekleriz”.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here