Türkiye Yeşilay  Cemiyeti Gaziantep Şube Başkanı Fatih TAMER , katıldığı okul seminerlerinde lise öğrencileriyle biraraya geldi.   Özel Fatih Anadolu Lisesi ve Nizip Ticaret Borsası Lisesi’nde öğrencilere bağımlılıklar konusunda sunum yapan Tamer, öğrencilerin bağımlılık yapan madde ve davranışlar hususunda en önemli hedef olmakla birlikte en önemli mücadele gücü de olduğunu belirtti.

Tamer konuşmalarında şunları kaydetti : ” Bağımlılık bir beyin hastalığıdır. Öyle olduğu için de bir maddeye ya da davranışa bağımlı olanlar istedikleri anda bırakamazlar. Özellikle sigara kullananlar bu konuda denemelerine rağmen bırakamıyorlar. Sigara vb konularda yanlış bilgiler söylenmekte ve zihninizde yer etmektedir. Sigara delikanlılığın gereği denir mesela. Oysa ki dünya üzerinde yılda 6 milyona yakın insanın ölümüne sebep olan, kendimize ve başkalarına zarar vermemize sebep olan, maddi olarak bizi kayba uğratan ve israfa sebep olan bir maddeyi kullanmayı delikanlılıkla açıklamak mümkün değildir. Aksine delikanlılık böylesine çok çeşitli zararları olan şeylere karşı mücadele etmeyi onları reddetmeyi gerektirir. Özellikle birbirinize bu konuda telkinlerde bulunmamaya çalışın.  Hayır demeyi kendinize telkin edin. Kim size sigara, alkol ya da başka bir maddeyi överse bilinki yalan söylemektedir ve bilin ki sizin iyi arkadaşınız değildir. ”

Bağımlılık yapan maddeleri üretenler para kazanma peşindedir diyen Tamer “Onlar para kazanırken siz sağlığınızdan , paranızdan ve canınızdan olacaksınız. Bu gerçekten kabul edilemez. Ancak ne var ki beyin hasara uğradığı için normalde kabul edilemeyecek bu davranış bağımlılılar tarafından sürdürülmektedir. Bir nevi kölelik olan bağımlılık en başta sizleri hedef alır. Ancak kendinizin farkına varırsanız ve bu kötülükleri doğru algılayabilirseniz en büyük düşmanı da siz olursunuz. İyilik ve kötülük bir değildir. Siz hangisini beslerseniz o kazanır. İyiliği, iyi ve güzel olanı besleyin ,  hayırlı işlerle uğraşın ki kötülükler ve bağımlılıklar size uğramasın” şeklinde konuştu.

Konuşması esnasında TBM (Türkiye Bağımlılıkla Mücadele) kapsamında geliştirilmiş eğitim modüllerini sunum olarak aktaran Tamer, program sonunda öğrencilere sorular sorarak Yeşilay’a ait çeşitli hediyeleri takdim etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here