55Ak Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatma Şahin, kişi başına düşen yeşil alan miktarını 10 metrekareye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Şahin, Gaziantep çevre yolundaki ağaçlandırma çalışmalarını inceledi, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mehmet Sabuncu’dan bilgi aldı.

Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na şehrin yeşil alan ihtiyacını dile getirmelerinin ardından kentin tüm çevre yolları ile şehrin giriş bölgelerinde ağaçlandırma çalışması yapılmasına karar verildiğini anımsattı.

Çalışmalar kapsamında 33 kilometre uzunluğunda yaklaşık 122 hektar alana 165 bin ağaç dikimine başlandığını anlatan Şahin, şunları söyledi:

“Gaziantep’in daha yaşanabilir olması için yeşil alan çok çok önemli. Şehrimizin su miktarı çok düşük olduğu için ekstra bir çaba gerekiyor. Büyükşehir, son 10 yılda yapılan ağaçlandırma çalışması ve yeni açılan parkları eskiye göre 3 kat arttırdı. Merkeze bağlı ilçeler de dikilen ağaçlarla daha yeşil bir Gaziantep için çok büyük gayret gösterdiler. Gaziantep’te kişi başına düşen yeşil alan miktarını 5 kat arttırdık. Hedefimiz bunu 10 metrekareye çıkarmak.”

Şahin, Gaziantep’te çevre kirliliğini azaltacak yeşil alan, park ve tabiat parklarının arttığı bir çalışmayı hayata geçireceklerini kaydetti.

Bu kapsamda Antepfıstığı Araştırma İstasyonu Müdürlüğünün bulunduğu alanı tabiat, botanik parka dönüştürerek halkın hizmetine açacaklarını ifade eden Şahin, “Bu bize ait de bir kültür. Sahre kültürü Gazianteplilerin atalarından gelen bir gelenek. Bu kültürü de yaşatmak için bu meydanları alanları çoğaltmamız bizim boynumuzun borcu” dedi.

Şahin, daha sonra alanda ağaç dikti.

Programa, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve AK Parti İl Başkanı Ahmet Uzer katıldı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here