İHH İnsani Yardım Derneği Gaziantep Şubesi Başkanı Mehmet Emin Arslan Dünyada savaş, açlık, yoksulluk vb. sebeplerle dolayı 225 milyon korumasız ve yetim çocuğun bulunduğuna dikkat çekti.  İHH’nın yetimlere kucak açarak onları hayata kazandırmaya ve onlara her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Arslan İHH’nın en öncelikli misyonlarından birinin yetimleri sahiplenme olduğunu, 1992’de bu yana yeryüzünde devam eden savaşlar ve afetler ‘den dolayı milyonlarca çocuğun iklim koşullarındaki olumsuzluklar, iç çatışmalar ve benzeri nedenlerle yetim ya da korumasız kaldığını. Başta Irak, Afganistan, Suriye Pakistan, Açe, Bangladeş gibi doğal afetlerin büyük yıkımlara sebep olduğu bölgelerde de binlerce çocuğun yetim ve öksüz kaldığını söyledi.

Mehmet Emin Arslan, yetimlerin İnsan tacirleri Organ mafyası Açlık ve Misyonerlerin tehdidi altında olduklarını ifade ederek, İHH tüm bu tehlikelere yakinen sezdiğinden sahiplenmede yetimleri en öncelikli sıraya koymuştur. Yetimler bizler için kutsal emanetlerdir. Biz yetimlerin göğün direği olduğuna inanıyoruz. Yetim kırıldığında göğün üstümüze çökmesi kaçınılmazdır. Başta Barınma, Gıda, Yiyecek, Sağlık, ve Eğitim gibi en öncelikli ihtiyaçları karşılamak ve temin etmek için Gaziantep’te var gücümüzle çalışıyoruz.

Gaziantep’te 650’nin üzerinde yetim çocuğa sponsorluk sistemi ile bahmaktayız. Yani her yetime aylık 90 TL’lik katkılarla ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Buna ek olarak dönemsel yardımlarda yapmaktayız. Şunun da özellikle bilinmesini isterim ki, 250 civarında Suriye’deki savaştan dolayı babaları şehit olmuş yetim çocuklara da bakmaktayız. Bu çocuklar için birkaç noktada yetimhane tarzı barınma erleri yapmışız. İHH’nın girişimleriyle İslam işbirliği örgütü onayıyla her ramazan ayının 15. Günü “Dünya Yetimler Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Gaziantep İHH olarak bugün demokrasi meydanında Dünya’da ilk kez kutlanan “Dünya Yetimler Günü” dolaysıyla yetimlerimiz ve sponsorlarıyla iftar programı tertip etmiş bunmaktayız. Biz istiyoruz ki peygamberi yetim olan bu ümmetin mensupları biz Gaziantepliler de yetim bereketinden faydalanalım. Bu vesile ile Gaziantepli hemşerilerimizi yetimlere sahip çıkmaya, onların dertleriyle dertlenmeye ve iftarımıza davet ediyoruz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here