1780081_1469034086647475_1595831265_o

 

Gaziantep’teki 3 güzide kurumun birlikte yaptığı ve sunuculuğunu gerçekleştirdiğim programı haberleştirdim…

[Gaziantep İHH, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eğitim-Bir-Sen Gaziantep Şubesi tarafından düzenlenen “Yetim Gülerse Dünya Güler” konulu, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik ödüllü kompozisyon ve resim yarışması ödül töreni, konser ve konferansa ilişkin haber…]

Gaziantepliler ŞKM’ye akın etti, yetimler güldü!
2014 Dünya Yetim Günleri kapsamında Gaziantep İHH İnsani Yardım Derneği tarafından Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eğitim-Bir-Sen Gaziantep Şubesi ile birlikte düzenlediği etkinlikte Araştırmacı-Yazar Abdullah Yıldız konferansı, Grup Yürüyüş konseri ve “Yetim Gülerse Dünya Güler” konulu, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik ödüllü kompozisyon ve resim yarışması ödül töreni gerçekleştirildi.

Programa Gazeteci-Yazar Serdar Arseven, Şehitkâmil Kaymakamı Mehmet Aydın, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, Gaziantep İl Maarif Müfettişleri Başkanı Yetkin Aslan, Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülhalim Ünverdi, Şehitkâmil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı, İlim Yayma Cemiyeti Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Kölemen, Anadolu Gençlik Derneği Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Fatih Evyapan, Türkiye Yazarlar Birliği Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Metin Zirek, Diyanet-Sen Gaziantep Şube Başkanı Müslüm Göral, Anadolu Tevhid Vakfı Başkanvekili Yener Doğruer, Yetim ve Öksüz Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Gökşen, Gaziantep YENİ DOĞU Uluslararası Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Atsız, Şube müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler, İHH gönüllüleri, yetim dostları ve diğer ilgililer katıldı.

Program başlamadan önce slâytlar eşliğinde Gaziantep İHH’nın faaliyetleri katılımcılara izletildi, ardından sunuculuğu yapan Mustafa Yıldız’ın Duha Suresi’nden okuduğu şu âyetlerle program başladı: “Rabbin seni bırakmadı ve sana darılmadı. Gerçekten senin için ahiret, dünyadan daha hayırlıdır. Pek yakında Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın. O, seni yetim bulup barındırmadı mı? Şaşırmış bulup da yol göstermedi mi? Seni fakir bulup zengin etmedi mi? Öyleyse yetimi sakın ezme. El açıp isteyeni de sakın azarlama. Ve Rabbinin nimetini, minnet ve şükranla an.”

“Rabbimiz, yetimlerin efendisini böyle teskin ediyor, rahatlatıyor, mutlu kılıyor, umutlu bakmasını sağlıyor, yetime iyi davranılmasını emrediyor.” Diyen Mustafa Yıldız, Kur’an-ı Kerim tilaveti için Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Gaziantep İHH Yönetim Kurulu Üyesi Âdil Öztekin mikrofona davet etti. Öztekin’in Kur’an ziyafeti katılımcıları mest etti.

Kur’an tilavetinden sonra yarışmayı düzenleyen, organize eden üç kurumdan biri olan Eğitim-Bir-Sen Gaziantep Şubesi adına Şube Başkanı ve Memur-Sen Gaziantep İl Başkanı Mithat Sevin selamlama konuşması gerçekleştirdi. Kendisinin de hem yetim hem öksüz olduğunu belirten Sevin, yoğunluğu sebebiyle İHH’nın yetim çalışmalarına katkı yapamadığını ama emeği geçenleri ve çok ciddi katkılar sağlayan Gaziantep İHH Kadın komisyonu Başkanı olan eşi Ayşe Sevin’i kutladı.

Yarışmayı düzenleyen, organize eden, ev sahibi konumunda bulunan Gaziantep İHH (Gaziantep İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği) adına Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Arslan, yaptığı açılış konuşmasında İHH’nın tarihçesi hakkında kısa bilgiler vererek yetim çalışmaları, yetim kardeş projesi, yetim sponsorluğu hakkında katılımcıları bilgilendirdi, etkinliğe destek veren, katılan herkese teşekkür etti.

098

ARAŞTIRMACI-YAZAR ABDULLAH YILDIZ KONFERANSI
Açılış konuşmasının ardından sunucu Mustafa Yıldız konferansı verecek olan Abdullah Yıldız’ın özgeçmişini katılımcılarla paylaşarak mikrofona davet etti.

Araştırmacı-Yazar Abdullah Yıldız yaptığı konuşmada “Aslında bu akşam ‘On İki Emir’ -İsra Suresi Işığında Kur’an Edebi- isimli kitabımı merkeze alarak bir sohbet gerçekleştirmek istiyordum. Orada işlediğim yetim konusu, yetim haklarına değinmeyi düşünüyordum. Ancak Gaziantep İHH’daki arkadaşlar, yardım yaptıkları kimi Suriyeli mülteci kardeşlerimizle bizleri buluşturdular. Evlerini gördüm, ortamlarını gördüm. Bir de Gaziantep-Nizip arasında Nizip’e daha yakın bir mesafede, fabrikadan bozma 40 civarında yetimin olduğu bir mekâna ziyaret gerçekleştirdik. Yetim çocuklarımızı gördüm, 7-8 aylık olan bile var. Tarumar oldum, perişan oldum; zihnim, duygularım, düşüncelerim sarsıldı.” Diyerek yaşadığı duygu dolu anları paylaştı:

“Yetim bir çocuk var, baktım –affedersiniz- burnu akıyor, hemen peçete ile temizledim… Çöpe atacaktım, kıyamadım, atamadım, cebime koyup sakladım. Sizler de o çocuklara yardım ediniz, ziyaretler yapınız. Gaziantep İHH çatısı altında katkı sunmaya çalışınız.” şeklinde konuşan Yıldız, bu girişinden sonra âyet ve hadislerle bol bol zenginleştirdiği konferansında İslam’ın yetime, muhtaca bakış açısını, peygamberimizin yetimlerin üzerine titremesini, yaşanan olaylarla birlikte anlattı.

Araştırmacı-Yazar Abdullah Yıldız “Gaziantep” denince Adil Teymur, Ahmet Muhtar Büyükçınar, Mehmet Emin Er, Mustafa Yazgan… gibi önemli isimlerin aklına geldiğini, bu anlamda Gaziantep’in ilim, irfan sahibi önderlerinin olması anlamında iyi bir durumda olduğunu ifade ederek bunlardan Adil Teymur ve Mehmet Emin Er isminde İmam-hatip okullarının olduğunu Ahmet Muhtar Büyükçınar ve Mustafa Yazgan isimlerinin de okullara verilmesinin anlamlı olacağını ifade etti.

Konferansın ardından Yeni Akit Gazetesi Yazarı Serdar Arseven yaptığı kısa selamlama konuşmasında “17 Aralık operasyonu”nu dikkatle izlediğini 28 Şubat 1997’den bu yana oluşan siyasi yapılardan günümüze kadar geçen sürede yaşananları ele aldığı “Dostmodern Darbe” kitabından elde edilen geliri İHH’ya bağışladığını belirterek başka “kimse yok mu” diyen olursa İHH’nın var olduğunu belirterek katılımcıları İHH’ya desteğe davet etti.

Nizip’teki Suriyeli Mülteciler Konteyner Kenti’ndeki çocuklardan koro
Selamlama konuşmasının akabinde Nizip’teki Suriyeli Mülteciler Konteyner Kenti’nde kalan ve çoğunluğu da yine yetimlerden oluşan koronun Arapça, Türkçe, ümmetçe ilahiler/ezgiler okuması salonda duygusal sahnelere yol açtı.

083

GRUP YÜRÜYÜŞ KONSERİ
Sunucu Mustafa Yıldız, Grup Yürüyüş’ü tanıtan bilgileri katılımcılarla paylaştıktan sonra sahne müzisyenlerin oldu! Grup Yürüyüş üyeleri, birbirinden güzel ve çok beğenilen eserlerini salondaki ezgiseverlerle paylaştı, katılımcılar sık sık sevilen eserlere eşlik etti, tempo tutarak kimi eserlerin bir kez daha seslendirilmesi sağladılar.

ÖDÜLLÜ KOMPOZİSYON VE RESİM YARIŞMASI SONUÇLARI
2014 yılı Dünya Yetim Günleri kapsamında düzenlenen Yetim Gülerse Dünya Güler konulu, ortaokullar ve liseler arası ödüllü kompozisyon ve resim yarışması ödül töreni sonuçlarına ilişkin şu bilgiler verildi.

Kompozisyon yarışması sonuçları:
Türkçe Öğretmeni Nurullah Tekataş, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Ayhan Güntekin ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Murat Alp’ten oluşan seçici kurulun, yaptığı çalışma sonunda kompozisyon yarışması derecelerini şu şekilde açıkladığı duyuruldu:
Ortaokul dereceleri:
1. Yetimin Aşkına-Nisa Şenel Gürban: Adnan Menderes Ortaokulu
2. İnsanlığa Açık Mektup-Elif Tekeci: İstiklal Ortaokulu
3. Yetim Gülerse Dünya Güler- Salih Karadağ: Mehmet Şahin Batmazoğlu İmam-Hatip Ortaokulu
4. (Mansiyon): Yetimler Gülsün-Gülşen Güler: Kızılhisar Ortaokulu
5. (Mansiyon): Yetimleri Güldürelim, Yusuf Ali Yılmaz: Kızılhisar Ortaokulu

Lise dereceleri:
1. Gülümse(me)mek-Aslı Kuzu: 8 Şubat Anadolu Lisesi
2. Aşk O, Âşık Benim-Merve Vural: Akkent Anadolu Lisesi
3. Ayla Yıldızların Hikâyesi-Medya Gülmüş: Yavuz Sultan Selim Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi
4. (Mansiyon): Bir Yetimin Günlüğü-Ayşe Rana Can: Özel Doğa Koleji
5. (Mansiyon): Bir Avuç Tebessüm-Şenel Özoğlu: Mustafa Gürbüz-Necat Bayel Anadolu Lisesi

Resim yarışması sonuçları:
Görsel Sanatlar Öğretmeni Songül Türk, Görsel Sanatlar Öğretmeni Tülay Saygılı ve Görsel Sanatlar Öğretmeni İbrahim Halil Çelik’ten oluşan seçici kurulun, yaptığı çalışma sonunda resim yarışması derecelerini şu şekilde açıkladığı duyuruldu:

Ortaokul dereceleri:
1. Büşra Yavuzkurt: Sani Konukoğlu Ortaokulu
2. Uğur Yay: Sani Konukoğlu Ortaokulu
3. İslim Demirci: Can Alevli Ortaokulu
4. (Mansiyon): Orhan Söylemez: Gaziantep Kolej Vakfı Özel ortaokulu
5. (Mansiyon): Elif Dağlı: Gaziantep Kolej Vakfı Özel Ortaokulu

Lise dereceleri:
1. Abdüssamet Kılınç: Gaziantep Ticaret Odası Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi
2. Duygu Çiçek Yaycı: Gaziantep Ticaret Odası Anadolu Ticaret Meslek Lisesi
3. Beyza Özgüçlü: Şehitkâmil Kız Teknik Meslek Lisesi
4. (Mansiyon): Hülya Gül Kızıltaş: Mehmet Uygun Kız Teknik Meslek Lisesi
5. (Mansiyon): Döne Top: Şehitkâmil Kız Teknik Meslek Lisesi

Resimlerin açık artırma satışından 20 bin civarında yetimlere kaynak sağlandı
Grup Yürüyüş, resim yarışmasında dereceye girenlerin eserlerini açık artırma usulü satışa çıkardı. Ortaokul ve lisede ilk üçe girenlerin eserlerine çeşitli fiyatlar biçilirken bir hayırsever, Gaziantep Ticaret Odası Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nden birinci olan Abdüssamet Kılınç’ın eserine 10 bin TL vererek yetimlerin yararına böyle bir hayır işlemek istediğini ifade etti.

İl Milli Eğitim Müdürü

BİRİNCİLER, HEDİYELERİNİ KAYMAKAMLARIN ELLERİNDEN ALDILAR
Lap Top, bisiklet, fotoğraf makinesi ve çeşitli hediyelerin verildiği programda birinciler hediyelerini Şehitkâmil Kaymakamı Mehmet Aydın ve Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan’ın ellerinden alırken ikincilerin hediyesini Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, üçüncülerin ise Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülhalim Ünverdi ve Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı verdiler.

Diğer hediyeler İlim Yayma Cemiyeti Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Kölemen, Türkiye Yazarlar Birliği Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Metin Zirek, Diyanet-Sen Gaziantep Şube Başkanı Müslüm Göral, Yetim ve Öksüz Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Gökşen, Gaziantep YENİ DOĞU Uluslararası Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Atsız, Gaziantep İHH Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Arslan, Eğitim-Bir-Sen Gaziantep Şube Başkanı ve Memur-Sen Gaziantep İl Başkanı Mithat Sevin, Suriyeli mültecilerden, âlim, Gaziantep İHH Gönüllüsü, Arapça Öğretmeni Ebu Burhan, Gaziantep İHH Kadın komisyonu Başkanı Ayşe Sevin ve Gaziantep İHH Gönüllüsü Mustafa Şimşek tarafından verildi.

Ayrıca Eğitim-Bir-Sen Gaziantep Şubesi kendi yayınlarından oluşan kitap setini okul yöneticilerine hediye etti.

Grup Yürüyüş hediye törenin ardından coşkuyla eserlerini seslendirmeye devam etti ve program, 5. saatinin sonunda sona erdi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here