8033506421.01.201621528gaziantepgunes

Gaziantep’te iki şubesi ve 200 yetim çocuğu olan Şam Yetimler Derneği, yetim çocuklar için moral günü düzenleyerek onlara Suriye’deki iç savaşın ve yetim kalmanın acısını unutturmaya çalıştı. Şahinbey Belediyesi Kültür Salonu’nda bir araya gelen dernek üyeleri yetim çocuklara, sahip çıkılması için çağrıda bulunuldu.

Yetim çocuklara babalarını kaybetmenin acılarını unutturmayı planlayan etkinlikte yetim çocuklara destek çıkılması için kermesler de düzenlendi. Yetim çocukların annelerinin yapmış olduğu el emeği ürünler, satılarak yetim çocuklara destek çıkılmaya çalışıldı. Suriyeli yetim çocukların sahne gösterileri de katılımcıları derinden etkiledi.

EN ÖNEMLİ PROJE ŞAM EVLERİ

Şam Yetimler Derneği olarak Gaziantep’te iki yetimhane açıldığını ve 200 yetim çocuğun koruma altına alındığını söyleyen Şam Yetimler Derneği Başkanı Muhammed Şendi El Ravi, “2013 yılında derneğimizi kurduk. Şu ana kadar 4 önemli projeyi hayata geçirdik. En önemlilerinden birisi Şam Evleri Projesi. 2015 yılında Gaziantep’e Suriyeli çocukların kaldığı yetimhane yaptık. Şu anda Gaziantep’te iki yetimhane var ve 200 yetim çocuk kalıyor. Hayırseverlerin desteği ile yetimhanedeki çocukların ihtiyacını karşılıyoruz. Hedefimiz yetim çocukları topluma faydalı bireyler olarak yetiştirebilmek” dedi.

ART NİYETLİ İNSANLAR VAR

Suriyeli yetim çocuklara sahip çıkılmaması durumunda kötü amaçlı insanların onları çıkarları doğrultusunda kullanabileceğini ifade eden Şahinbey Belediye Başkan Yardımcısı Cuma Güzel, “Bu çocukların hepsi yetim. Yetim çocuklar kimsesiz kaldığı zaman, kötü işlere bulaşabilirler ve kötü niyetlilerin hedefleri olabilirler. Bu yüzden bu derneğin yaptığı hizmet çok önemli. Bu çocuklara sahip çıkmalıyız. Gaziantep’te bulunan yetim çocuklara el uzatmalıyız. Onları topluma kazandırmalıyız” dedi.

KERMES GELİRİ YETİMLERE VERİLECEK

Suriyeli yetim çocuklar için yardım çağrılarının ardından sahneye yetim çocuklar çıktı ve yeteneklerini sergilediler. İlahilerin okunarak oyunların sergilendiği etkinlikte yetim çocuklara büyük destek sağlandı. Gösterisi sonrasında tüm misafirler yetim anneleri tarafından hazırlanan kermese katıldı. Kermeste çok sayıda el emeği göz nuru ürünler sergilenerek satışa sunuldu. Kermesten elde edilen gelirlerin tamamı Şam Yetimler Derneği’ne aktarıldı.

AHMET ATMACA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here