derilerini-sut-banyosuyla-degistiriyorlar-1449673510-18020375017

Özel vitaminli suyla durulanan ve kremle masaj yapılan yılanlar, bu metot sayesinde daha kolay deri değiştiriyor. Tür ve alan bakımından Türkiye’de birinci, Avrupa’da üçüncü, dünyada ise dördüncü konumda bulanan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, yaklaşık 300 türden 7 bini aşkın hayvana ev sahipliği yapıyor. Hemen her canlının adeta “bebek” gibi bakıldığı bahçedeki yılanların ise deri değiştirme dönemi yakından takip ediliyor.

Bakıcılar, yılanların deri değiştireceğine dair belirtilerin ortaya çıkmasının ardından değişimlerini kolaylaştırmak için süt banyosu hazırlıyor. Daha sonra akvaryumlarından alınan yılanlara, büyük bir özenle süt banyosu yaptırılıyor. Vitaminlerle güçlendirilen ılık suda durulanan yılanlar, son olarak özel kremle masaj işlemine tabi tutuluyor. Yılanlar, bu sayede deri değiştirme işlemini kolay atlatıyor.

Hayvanat bahçesinin akvaryum sorumlusu Sedat Taşçı,  yılanların deri değişimini kolay atlatabilmeleri için süt banyosu yaptırdıklarını söyledi.

Taşçı, “Bunun dışında vitamin karışımlı suyla da yıkıyor ve kremliyoruz. Hayvanat bahçesinde yaşayan yılanlar genellikle deri değişimi sırasında zorlanıyor. Biz de yaptığımız bu yıkama işlemi ve masajlarla deri değişimlerini kolaylaştırıyoruz. Bu işlemin ardından bir gün sonra yılanlar yeni derilerine kavuşuyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here