Gaziantep’te, yılbaşına sayılı günler kala günde yaklaşık olarak 5 ton kuruyemiş satan kuruyemişçi esnafının işlerindeki artış yüzlerini güldürüyor.

Keyifli sohbetlerin vazgeçilmezi olan ve özellikle Yılbaşı sofralarının ilk tercihleri arasında yer alan kuruyemiş satışlarında yaklaşan yılbaşından dolayı yoğunluk yaşanıyor. Yılbaşına sayılı günler kalması ile beraber kuruyemişçiler, günde 5 tona yakın kuruyemiş satıyor. Leblebi, badem, antepfıstığı, yer fıstığı ve daha birçok çeşidi bulunan kuruyemiş, fiyatlarındaki düşüşten dolayı vatandaşların tercih ettiği yiyecekler arasında yer alıyor.

Kuruyemiş fiyatların geçen yıla oranla düşük olmasını fırsat bilen vatandaşlar ise torba torba kuruyemiş alarak evlerinin yolunu tutuyor. Kuruyemişçilik mesleğine yıllarını veren esnaf Metin Özmezarcı ise vatandaşları merdiven altı yerlerde kuruyemiş satan yerlerden alış veriş yapmamaları konusunda ve bayat kuruyemiş almamaları konusunda uyarıyor.

Kuruyemişçilik mesleğini 3. Kuşak olarak devam ettirdiğini ifade eden esnaf Metin Özmezarcı,” 120 yıla yakın bir süredir hizmet veren bir kuruyemiş firmasıyız. Bu dededen babaya, babadan çocuklara geçen bir nesil biz 3. Kuşağız şuanda. Gaziantep’teki kuruyemiş sektörü çok güzel bir sektördür. Çünkü halkımız kuru yemişe ağırlık veriyor’ ‘dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here