8347451322.12.20159312gaziantepgunes

Gaziantep, Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed’in kutlu doğumu olan Mevlid Kandili’ni yoğun bir program ile kutlayacak. Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, Müslüman alemi için kutsal sayılan Mevlid Kandili’nde yapılması gerekenleri anlattı. Mevlid Kandili’nde her anı dua ve ibadetle geçirmek gerektiğine vurgu yapan Çelik, yaklaşan yılbaşı günü için de çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Mevlid Kandil’inde geleneksel hale gelen kültürel faaliyetlerin bu yıl da tüm hızıyla devam edeceğini aktaran Çelik, “Asırlardan beri olduğu gibi Bütün camiilerimizde  Mevlid Kandilini hep bareber sevinçle, coşkuyla, sükunetle, deruni bir manevi hava ile ihya edeceğiz. Ben, Peygamber Efendimizin S.A.V’ın dünyaya teşriflerinin şehrimize ülkemize bütün alem-i islama  hatta bütün insanlığa hayırlar getirmesini yeniden düşünmeye yeniden tefekküre vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Bildiğiniz gibi kandil sadece ışıklarıyla karanlık gecelerimizi değil aynı zamanda manevi feyzi ile de daralan gönüllerimizi aydınlatan zihinlerimizi berraklaştıran önemli geceler ve zaman dilimleridir. Sevgili Peygamberimizinde doğumu münasebetiyle asırlardan beri kutlanması gelenek haline gelmiş mevlid-i kandile milletimiz ayrı bir önem vermiştir. Bu yıl dönümü münasebetiyle edebiyat, kültürel, şiirsel, bir takım soyal etkinlikler eskiden beri devam etmiştir. Peygamberimizin dünyaya gelişinin sene-i devriyesinde  bugün’ün gelişini coşkuyla yaşayarak kutlamışlardır” dedi.

‘KANDİLLER ÖZE DÖNÜŞTÜR’

Kandillerin öze dönüş olduğunu ve bu gibi önemli günlerde insanların kendisini ve yaptıklarını sorgulaması gerektiğini vurgulayan Çelik, “Esasen sevgili Peygamberimizin rahmet mesaj’ında özünde insan var. İnsanın şerefli bir varlık olduğunu ilgiye alakaya saygıya hürmete layık olduğu bir varlık vardır. Çünkü islamı bir cümle ile ifade edersek. İslam Allah’a tazim büyüklüğünü teslim etme ona inanıp iman etme ve bir de Allah’ın yarattıklarına şefkat ve merhamet göstermedir. Bunun için sevgili Peygamberimizin doğum yıl dönümünü kutlamanın yeniden kendimizi tanımak onun rahmet ve merhamet mesajıyla  buluşma noktası oluşturmaktır. Kandiller öze dönüşür yüce yaradana yakarışın ve yönelişin günahlarla kirlenmeye yüz tutmuş gönüllerimizi arındırmanın geçici olan ile kalıcı olanı fark etmenin, kalp gözümüzü açıp gönül dünyamızı temizlemenin fırsatı olan nefsin yanıltıcı olan arzu ve isteklerini uzaklaşmanın imkanlarını sunan kutlu zaman dilimleridir. Bu gecelerde bunlara yoğunlaşmalıyız. Bütün bu duygularla Gaziantepli kardeşlerimizin yediden yetmişe kadın erkek genç çocuk yaşlı demeden kandilimizin bu anlayış içerisinde manevi hayatımızın toplumsal hayatımızın insanlığımızı fark etmenin idrakını bir kutlu medeniyetin mensubu olduğumuzu fark etmemize vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum” dedi.

YILBAŞI SADECE TAKVİM DÖNÜŞÜDÜR

Müslümanların yılbaşı günü kutlaması diye özel bir günü olmadığını ve yılbaşıların hristiyan geleneği olduğunu açıklayan Çelik, “Yılbaşı sadece takvim değişimidir. Kullandığımız takvim nedeniyle herkesin bildiği bir durumdur.Yılbaşının içeriği bize ait değildir. Hz. İsa’nın doğumu diye tabir ettikleri yılın dönümünü hristiyanlar kutluyorlar. Yani yılbaşı’nın içeriği bize ait değildir.Yılbaşı sadece dini bir ayindir. Müslüman olarak kesinlikle kaçınmamız lazım. Bizim için yılbaşı sadece takvim dönüşüdür onun dışında  yine içimize dönük kutlamamız lazım bir yılımız gidiyor. Ömrümüz geçiyor. Birdaha gelmeyecek. Hem millet olarak bir envarter çıkarmalıyız.Yılımız nasıl geçti, eksiklerimiz neler oldu, yapılması gerekenler nelerdi,  nelerle karşı karşıya geldik, önümüzdeki yıl kendimize daha nasıl mutlu, huzurlu, umutlu, dirlik, birlik barış ,huzur, paylaşım içerisinde yaşamanın yollarını çıkarıp bunun hesabını yapmamız gerekiyor.  Yani biz Diyanet olarak gündemimizde yılbaşı yoktur” ifadelerine yer verdi .

MAHMUT ÖZKILIÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here