IMG_20160111_225004

Kitap Vakfı’nın davet ettiği konuşmacı Mustafa Yıldız, “Bir kısmımız nehre takılıp oradan kana kana su içip, artık bizim Calut’un ordusuyla, yani şeytanın ordularıyla, şeytanın dostlarıyla mücadele edecek gücümüz yok diyerek gerisin geriye dönerken, bir kısmımız Allah yolunda mücadele etme arzusu, azmiyle Calut’a ve ordusuna karşı yiğitçe direniyorlar ve sonuçta şeytanın dostlarını mağlup ediyorlar.” dedi.

 

 

IMG_20160111_224902

 

Kitap Vakfı tarafından Cuma günü akşam Şair Nabi Konferans Salonu’nda Nehri Geçenler ve Dökülenler adlı bir konferans düzenlendi. Konferansa İlahiyatçı-Yazar Mustafa Yıldız konuşmacı olarak konuk oldu. Urfalıların yoğun ilgisiyle karşılaşılan konferans, Ömer Faruk Balıkçı’nın Kuran’ı Kerim tilavetiyle başladı. Tilavetin ardından Kitap Vakfı adına açılış konuşmasını yapan Mustafa Fuat Balıkçı, “Dünyanın kâfirler tarafından Müslümanlara dar edildiği günlerden geçiyoruz. Her birimiz her zamankinden fazla ümmetin ve toplumun sorunları üzerine kafa yormak, düşünmek ve mesai yapmak zorundayız. Niçin bu hallere düştük diye hepimiz uzun uzun, derin derin bu soruyu kendimize sormalıyız. Herhalde bu sorunun cevabı olarak öne çıkan faktörlerden en önemlisi Kuran’la aramıza koyduğumuz mesafedir. Kuran’la olması gereken irtibatın kesikliği, kopukluğu ve zayıflığı öne çıksa gerek. Kuran’ı Kerim’de de kıssaların özel bir yeri vardır, özel bir ağırlığı vardır. Özellikle geçmiş kavimlerin çöküş hikâyeleri ve tekrar canlanıp yeniden ayağa kalkma hikâyeleri son derece ibret verici derslerle doludur.” şeklinde konuştu.

IMG_20160111_233306

YILDIZ: HEPİMİZ FARKLI NEHİRLERDE İMTİHAN EDİLİYORUZ

Konferansta konuşan İlahiyatçı-Yazar Mustafa Yıldız, Müslüman âleminin zor bir dönemden geçtiğinin altını çizerek, şöyle konuştu: “Yeryüzündeki büyün nehirleri, Fırat’ı, Dicle’yi ve Nil’i selamlıyorum. Yeryüzündeki bütün nehirleri Allah’ın dinini hâkim kılmak için geçenleri selamlıyorum. Kıssa birçoklarımız tarafından biliniyor.

IMG_20160111_233912

Aslında bilineni tekrara da ihtiyacımız var. Sürekli olarak birbirimize hakkı ve sabrı tavsiye etmeye ihtiyacımız var. Bu tür kıssalar bize yol gösterecek dersler ve ibretler içeriyor.  Bütün insanlık bir nehir üzerinde imtihan ediliyor. Sadece İsrail oğullarının belli bir döneminde yaşayan bir grubu, bir bölümü değil. Bütün insanlık hayatı boyunca önünde geçmekle karşı karşıya bırakıldığı bir nehirle imtihan ediliyor.

IMG_20160111_233242Ancak hepinizin nehirleri farklı. Hepimiz farklı nehirlerden imtihan ediliyoruz. Bir kısmımız bu nehrin sıcak bir günde, çünkü dünya hayatı meşakkatlerle doludur. Dünya bizi yoruyor. Bir kısmımız nehre takılıp oradan kana kana su içip, artık bizim Calut’un ordusuyla, yani şeytanın ordularıyla, şeytanın dostlarıyla mücadele edecek gücümüz yok diyerek gerisin geriye dönerken, bir kısmımız Allah yolunda mücadele etme arzusu, azmiyle Calut’a ve ordusuna karşı yiğitçe direniyorlar ve sonuçta şeytanın dostlarını mağlup ediyorlar.”

IMG_20160111_233343

 

Konferansın sonunda Mustafa Yıldız okurlarının kitaplarını imzalayarak, hatıra fotoğrafları çektirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here