İlk-Der gençlik akademisinin “Tessettür Konferansı” büyük ilgi gördü. 

 

İlk-Der gençlik akademisi gençleri, konuşmacının da dinleyicilerinde gençlerden olduğu bir konferans gerçekleştirdi.

 

Tesettür konusunun anlatıldığı konferans İlk-Der İslami değerler akademisinde gerçekleşti. İmam Hatip Lisesi öğrencisi, İlk-Der gençlik akademisi gençlerinden Rukiye İkbal Yıldız’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa gençlerin yoğun bir ilgisi olduğu gözlendi.

Cuma günü saat !2:30 da yapılan konferansta, Rukiye İkbal Yıldız şunları söyledi.

 

Tesettür, örtünmek anlamında İslami bir terimdir. İslam dünyasında çoğunlukla kadınların kıyafetleri ile ilgili tanımlamalarda kullanılan bir kavramdır. Tesettür “örtünmek” anlamına gelir ve dinî anlamda örtülmesi gerekilen yerleri ve örtünün şeklî bazı unsurlarını belirler.

2(9)

Biliyorsunuz ki örtünme Allah’ın apaçık emridir.

 

Mümin bayanlar olarak bunu hakkıyla yerine getirmeliyiz. Çünkü bedenlerimiz bize Allah’ın emanettir. Bizler de  bedenlerimizi korumak için örtüp, muhafaza etmeliyiz. Emanete hıyanet edemeyiz. Gençler, Örtünmeyi sadece baş kapamak olarak da düşünmeyiniz. Örtünme yani tesettür sadece baş kapama değil. El, yüz hariç bütün bedeni kapamaktır. Vücut hatlarını belli etmeyecek kıyafetlerle örtünmeliyiz. Yani daracık kıyafetlerle ve şeffaf örtülerle tesettür olmaz.” dedi

 

İlk-Der gençlik akademisinin konuşmacınında dinleyicininde gençlerden oluştuğu bu konferanslar serisine devam edeceği öğrenildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here