Özel Deva Hastanesi hemşirelerine, Hasan Kalyancu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sema Özberk ve Araştırma Görevlisi Murat Ali Çınar tarafından “Yoğun Bakım Hastalarında Koruyucu ve Destekleyici Yaklaşımlar Eğitimi” verildi.

Deva'da fizyoterapi yaklaşımı

Özel Deva Hastanesi hemşirelerine, Hasan Kalyancu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sema Özberk ve Araştırma Görevlisi Murat Ali Çınar tarafından “Yoğun Bakım Hastalarında Koruyucu ve Destekleyici Yaklaşımlar Eğitimi” verildi.

 

Fizyoterapi uygulamasının, fonksiyonel yetersizliklerin giderilmesi amacıyla kullanılan destek tedavi uygulamalarından biri olduğunu belirten Özberk, “Yoğun bakım üniteleri, en ciddi tıbbi ve cerrahi hastalığı olan hastalara mümkün olan en ileri teknoloji ile bakım sağlayan birimlerdir. Bunun bir sonucu olarak, bu birimler hastaların hem fiziksel hem de psikososyal açıdan birçok stresörle (stres tepkisinin gelişmesine neden olan çevresel faktörler) karşılaştığı ortamlar olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle yoğun bakım hastaların tanılamasını yapma, hastaları sürekli izleme, kaliteli ve ileri yoğun bakım ve tedavi girişimlerinin uygulamasıyla birlikte komplikasyonların önlenmesi, yoğun bakım ünitesinde ve dolayısıyla hastanede kalış süresinin kısaltılması ve taburculuk sonrası özellikle kronik olguları rehabilitasyon sürecine hazırlamak amacıyla fizyoterapi uygulamalarına önem verilmelidir” dedi.

 

Yoğun bakım ünitelerinde yatan hastaların yatış süreleri uzadıkça, hastaların kas egzersizlerine ihtiyaç duyduğunu dile getiren Çınar, “Yatak istirahatıyla beraber bir hafta gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde kaslar atrofiye uğrar (kas kitlesi azalır) ve kasın kuvveti azalır. Uzun süre aynı pozisyonda yatan hastalarda dekübit dediğimiz ve hastaları ölüme kadar götürebilecek çok ciddi yatak yaraları oluşabilmektedir. Yoğun bakım ünitelerine yatışı yapılan hastalarda, ilerde meydana gelebilecek fonksiyonel yetersizliğin oluşmasını ve ilerlemesini engellemek,  hastayı ciddi şekilde rahatsız edebilecek dekübit oluşumunun önüne geçmek için hastaların fizyoterapi programına uygun olan en kısa sürede alınmaları gerekmektedir. Erken başlatılan fizyoterapi ile hareketsizliğe bağlı oluşabilecek komplikasyonların önlenmesi sağlanır, eklem kontraktürlerinin, kas zayıflıklarının, yatak yaralarının vs. gibi hastaların günlük yaşam aktivitelerini yapmasına ve sürdürmesine olumsuz etki edecek durumların oluşmasını engeller, uygulanan diğer tedavilerin (tıbbi, ağrı sağaltımı gibi) etkinliğini geliştirebilir” dedi.

Özel Deva Hastanesi hemşirelerine verilen bu eğitimle özellikle yoğun bakım hastalarına uygulanması gereken fizyoterapinin önemi ve bu konuda detaylı olarak hastaya uygulanacak duruş pozisyonları ve yaklaşımlarının bilgisi verildi. Başta fizyoterapinin önemi hastaya açıklanarak, hastanın egzersizlere aktif katılımının sağlanması, fizyoterapi etkinliğinin maksimum seviyeye çıkarılmasında en önemli faktör olduğu vurgulandı. Eğitim sonunda Özel Deva Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Beyhan Tahmazoğlu tarafından, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sema Özberk ve Araştırma Görevlisi Murat Ali Çınar’a teşekkür belgesi takdim edildi. Bunun yanı sıra katılımcılara da katılım belgesi verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here