forumdasnetpekyolu1

Tarihi İpek Yolunun yeniden canlandırılması ve binlerce yıldır süren kıtalar arası kültür alışverişine yeni bir boyut kazandırılması amacıyla yürütülen Tarihi İpek YoluÜzerinde Bulunan Kervansaray Oteller Birliği Ağı’nın temelleri düzenlenen törenle Gaziantep Şirehan Otel’de atıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Dünya Vatandaşlar Örgütü (WCO) Başkanı Young Hoon Kwaak, bu projenin hayata geçirilmesinde 3 önemli ismin olduğunu ifade ederek, “20 yıldır pozitif enerjisiyle pozitif katkılarıyla ipek yolu ruhunun yediden canlandırması yolunda bana ilham kaynağı olan Peter Wong. O her zamanİpek Yolu üzerinde bulunan kültür otellerinin varlığını bilhassa genç nesillerin geçmişi yaşayabilmeleri amacıyla ne kadar önemli olduğundan bahseder dururdu. Peter Wong’un yine dünyanın birçok şehrinde çok muhteşem kültür otelleri var. İkinci isim ise Şirehan Otel Sahibi ve işletmecisi Tahir Tekin Öztan’dır. Beni en çok tesir altında bırakan sayın Öztan’ı gerek yaşam tarzında gerek yaptığı işin takibinde ve hayat felsefesindeki tutarlılığı beni etkilemiştir. Son derece tutarlı bir insan ile karşı karşıyayız. Benim nezdim de Öztan bey ideal iş adamı ideal bir aşçı ideal bir gastronomi hocası yani ideal bir insan. Onun kararlılığı olmasaydı, bugün burada bir araya gelemezdik. Öztan beye çok teşekkür ediyorum” dedi.

Hidden Bay Otel Sahibi Jae Ho Kim, misafirperver Gaziantep şehrinde kültür otelleri ağının temellerini atmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek, “Bu gün burada çok önemli bir mesaj veriyoruz. İlk defa kültür oteli sözünü telaffuz ettiğimde yıl 1993’tü. Şimdi çok büyük mutlulukla size müjdesini veriyorum. Birleşmiş Milletlerin Dünya Turizm teşkilatı kültür oteli tanımlamasını dünya turizm teşkilatının literatürüne resmen sokarak ‘Bu bir kültür otelidir, bunu hak etmek için belirli kriterlerin olması gerekmektedir’ bir şart konulacak. Bir otele kültür sıfatının takılması sadece bir işle izah edilemez. Yani bu kültür oteli lafını kullanmak iklim değişikli karşısında takındığımız sorumluluk kadardır. İnsan ile doğa arasında bir ihtilaf var. Ama insanla doğa arasındaki ihtilafı çözmeden önce insanlar arasındaki ihtilafı çözmemiz lazım. Bu insanlar arasında ihtilafın çözülmesi için birinci koşul gerek insanlar arasında gerekse ülkeler arasında kültürel değişmelerle kültürel temaslarla birbirilerini tanımalarına vesile olmalı. Bugün tüm otellerin varlığıyla yerel, kültürel güzelliği ziyaretçiler gelen turistler insanlar fark ederek kültürü tanıma fırsatı bulurlar” diye konuştu.

Dunhuang Culture Hotel Yöneticisi Peter Wong ise imza töreninde bulunmaktan büyük bir onur duyduğunu anlatarak, “Gaziantep’e ilk defa geldim ve kültürünüz karşısında çok şaşkınlığa düştüm. Aramız da oluşan ilişkinin devam etmesi için inşallah sizleri de orada ağırlama fırsatı bulurum” şeklinde konuştu.

Şirehan Otel Sahibi ve işletmecisi Tahir Tekin Öztan ise projenin gerçekleşmesinde en büyük payın Prof. Dr. Metin Sözen’e ait olduğunu belirterek, “Sayın Sözen ile birlikte bu proje Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Asım Güzelbey ve WCO Başkanı Young Hoon Kwaak olmasa bugün burada bir araya gelemezdik. Hepsi burada olduğu için gerçekten çok teşekkür ederim. Sabah belediyemizin meclisindeydik ve burası ise yıllar önce belediye meclisiydi. Burada çok önemli imzalar atılmıştı. Burada bugünde yıllar sonra yine önemli bir imza töreni gerçekleşiyor. İnşallah Gaziantep için güzel bir çalışma olacak. Sonuç olarak kültürü ve sanatı olmayan şehir, sanayisiyle hiçbir yere gelemez. Önce kültür ve sanat olmalıdır. 300 yıl önce burada kurulan fabrika var mı yok. Ama yıllar önce inşa edilen bu sanat yerinde duruyor ve bizler buradayız. Burası daha uzun yıllar hizmet edecek” dedi.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından, WCO Başkanı Young Hoon Kwaak, Dunhuang Culture Hotel Yöneticisi Peter Wong, Hidden Bay Otel Sahibi Jae Ho Kim ve Şirehan Otel Sahibi ve işletmecisi Tahir Tekin Öztan hazırlanan protokolü imzaladı. İmza töreninin ardından Öztan, Başkanı Kwaak, otel yöneticisi Wong, Hidden Bay Otel Sahibi Kim’e günün anısına çeşitli hediyeler ve özel olarak hazırlanan dünya barışını temsil eden anahtar hediye etti. Dunhuang Culture Hotel Yöneticisi Peter Wong’ta Öztan’a grupları adına hediye verdi.

Programın son bölümünde bir konuşma yapan WCO Başkanı Young Hoon Kwaak, atılan bu tarihi imzaların özellikle Şirehan Otel Sahibi ve işletmecisi Tahir Tekin Öztan’ın projenin hazırlanmasında ve hayata geçirilmesinde büyük emekleri olduğunu ve bu nedenle imzayı Öztan’ın doğum gününde yapmak istediklerini söyledi. Bu sözler karşısında duygulu anlar yaşayan Öztan Başkan Kwaak’a teşekkür etti.

Törende ayrıca WCO Başkanı Young Hoon Kwaak Öztan’a dünya vatandaşlık belgesini verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here