Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle başlatılan Bayır Bucak Türkmenlerine yardım kampanyasında şu ana kadar 20 TIR’dan fazla insani yardım malzemesinin toplandığı bildirildi.

Türkmenlere yardımlar aralıksız sürüyor

Bayır Bucak Türkmenlerine yönelik başlatılan  ‘Gazi şehir kardeşlerini unutmadı’ yardım kampanyası hakkında açıklamada bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, ‘Gazianteplilerin Türkmen kardeşlerine yardımlarının aralıksız sürdüğünü ifade ettiler.

Medeniyetlerin beşiği, barış ve kardeşlik şehri Gaziantep’in her konuda olduğu gibi yardımseverlikte de her zaman bir adım önde olduğunu belirten Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ”Bölge olarak çok önemli sınavlardan geçiyoruz. Şehrimizden yapılan bu yardımlarla bütün dünyaya ve AB ülkelerine insanlık dersi veriyoruz” dedi.

Bölgeye barışın ve huzurun gelmesi için çok çalıştıklarını belirten Şahin, “Bunu yaparken de nerede bir mağdur ve mazlum varsa onun yanında olarak, haklarını gözetmeye çalışıyoruz. Oradan mağdur olarak gelenlere insani yardımda bulunuyoruz. Herkese eşit derecede yaklaşıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ise borsa üyelerinin gönüllü katılımıyla başlatılan kampanya da Büyükşehir Belediyesi ve hayırsever Gazianteplilerin destekleriyle kısa sürede 20 TIR’dan fazla gıda yardımı toplandığını açıkladı.

Gaziantep halkının duyarlılığını, yardımseverliğini ve farklılığını bu olayla bir kez daha ortaya koyduğunu ifade eden Tiryakioğlu, “ Kampanyaya yardımlar halen sürmekte. Türkmen soydaşlarımıza gıda ve giysi yardımında bulunmak isteyen tüm Gaziantepli hemşerilerimiz borsamız genel sekreterliğiyle irtibat kurabilirler ” dedi.

Kampanyanın ilk gününde 14 TIR yardım toplandığını ve bu ihtiyaç malzemelerinin Gaziantep’ten belirlenen merkezlere ivedilikle  sevk edildiğini hatırlatan Tiryakioğlu,  geçen süreç içerisinde  Gaziantepli sanayici ve iş adamlarının destekleriyle toplanan diğer yardımlarında belli periyotlarla bölgeye gönderildiği söyledi.

Bayır Bucak Türkmenlerine yardımda bulunmanın her şeyden önce bir insanlık görevi olduğuna vurgu yapan Tiryakioğlu, şunları söyledi:

“ Türkmen soydaşlarımız kendi topraklarında çetin bir mücadele veriyorlar ve desteklerimize ihtiyaçları var. Asırlardır yurt edindikleri topraklardan zorla sökülerek atılmak istenen Türkmen kardeşlerimize insani yardım noktasında elimizden geldiği kadar yardımcı olmamız gerekiyor. Kış mevsimine girdiğimiz şu günlerde zor hava şartlarını göz önüne aldığımızda Türkmenlere yapılacak yardımların ne kadar kıymetli ve önemli olduğunu bir kez daha görmekteyiz. Bu nedenle  duyarlı tüm vatandaşlarımızı gönül birliği yaptığımız soydaşlarımıza yardım eli uzatmaya olmaya davet ediyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here