7611217102110201584325gaziantepgunes

Şehitkamil Belediyesi’nin TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile yapımını tamamladığı 966 konutun anahtar teslimi TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan’ın da katılımı ile gerçekleştirildi. Düzenlenen törenle anahtarlarını teslim alan vatandaşların mutluluğu görülmeye değerken, TOKİ Başkanı Turan, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptıracağı 50 bin konutluk projenin planlama çalışmalarını tamamladıklarını açıkladı. Başkan Turan, TOKİ’nin Gaziantep’e yaptığı yatırımları rakamlarla açıklarken, bundan sonra da konut yapımı için en çok yatırımın yapılacağı illerin başında Gaziantep’in geleceğini söyledi. Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu da Seyrantepe’deki 966 konutun örnek bir model ve kalite ile yapıldığını dile getirdi.

Şehitkamil Belediyesi, Seyrantepe Mahallesi’nde yapımını tamamladığı 966 kontun anahtar teslimini gerçekleştirdi. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan’ın da katıldığı ve Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Anahtar Teslim Töreni’ne AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, Vali Ali Yerlikaya, Milletvekilleri Nejat Koçer, Mehmet Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, AK Parti İlçe Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

GAZİANTEP’İ MODEL GÖSTERDİ

Belediyelerin TOKİ işbirliğinde yürüttüğü projeler için Gaziantep’e gelen TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan Anahtar Teslim Töreni’nde yaptığı konuşmada, TOKİ olarak büyük eksenli ve kapsamlı projeler üretmeye gayret ettiklerini belirterek, “Ülke çapında yürütülen çalışmalar başarılı bir şekilde devam ediyor. Afete karşı riskli, sağlıksız konut sorunu ülkemizin terörden sonra belki de en büyük sorunudur. Kentlerimizin sağlıksız gelişimine engel olmalıyız. Bu projeler şehirlerin tarihi, kültürel ve doğal çevresini koruyarak sürdürülüyor. TOKİ olarak geçmişte olduğu gibi bugün de çağdaş yaşama uygun projeler gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda kentsel dönüşüm projesi kapsamında 78 vilayetimizde 109 belediye ile kentsel dönüşüm faaliyeti yürütüyoruz. Bu konutlardan kentsel dönüşüm kapsamında 70 bin konutu vatandaşa teslim ettik. Devam eden 296 bin konut var. Bu projelerde vatandaş mağdur edilmemeye özen gösteriliyor. Biz TOKİ olarak kentsel dönüşümü sosyal devletin yükümlülüğü olarak görmekteyiz. Kentleşme kültürünün gelişmesi bakımından bu son derece önemlidir” ifadelerinde bulundu.

TURAN GAZİANTEP’İN SORUNLARINI BİLİYOR

Gaziantep’in, TOKİ’nin en çok yatırım yaptığı ve bundan sonra da en büyük yatırımların yapacağı kentlerin başında geldiğini açıklayan TOKİ Başkanı Turan, “Bunun altını çiziyorum. Gaziantep, TOKİ için gelecek stratejisini en iyi şekilde başladığı vilayettir. Gaziantep’teki milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, valimiz, konut stokundaki sorunları ve vatandaşların konut ile ilgili beklentilerini biliyor. Bunu bizler de bu açıdan biliyoruz. Ekonomide öncü bir Gaziantep var. Doğal olarak bu şehir göç alıyor. Bu olumsu bir durum değil. Bunun oluşturduğu konut ile ilgili sorunları TOKİ olarak biliyoruz ve çok kalıcı çözümlerle çağdaş ve modern yeni yaşam alanları üreteceğiz. Gaziantep’in konut sorununu çözeceğiz. İşçi, emekli vatandaşlarımızın yeni bir şehir anlamında konut sahibi olmaları için önümüzdeki 5-6 gün içinde çok önemli adımlar atacağız. Büyükşehir Belediyemizle birlikte yaklaşık 50 bin konutu, 300 bin kişinin yaşayacağı yeni bir şehir üzerindeki planlama çalışmamızı tamamladık” dedi.

TOKİ’DEN GAZİANTEP’E DEV YATIRIM

TOKİ şu ana kadar Gaziantep’e 14 bin 462 konut iade ettiğini dile getiren turan, “Bunun yaklaşık 12 bini bitirildi. Ayrıca 5 bölgede büyükşehir Şahinbey ve Şehitkamil belediyemiz ile başlattığımız yaklaşık 5 bin 600 konutluk dönüşüm projemiz var. Bu konutların büyük kısmı bitirildi. Büyükşehir belediye başkanımıza ve ilçe belediye başkanlarımıza teşekkür ediyoruz. Müthiş bir işbirliği içinde çalışıyoruz. TOKİ olarak şu ana kadar Gaziantep’e yaptığımız yatırımların bedeli 1 milyar 250 milyon TL” şeklinde konuştu.

FADILOĞLU: “MODEL OLACAK KALİTE”

Seyrantepe TOKİ Konutları’nın Türkiye’de ilk defa modellenen bir uygulama olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ise, “Özellikle kentsel dönüşüm yapılan noktalarda vatandaşa bedelini ödememize rağmen insanlar barınacak bir yer bulamadıkları için sıkıntı çekiyorlardı. Biz vatandaşlarımızı mağdur etmemek için TOKİ ile 74 bin metrekarenin üzerinde bir çalışma yaptık. amacımız Gaziantep’in yerel dinamiklerine göre hareket etmek. Kullanılan malzemelerde farklılıklar ortaya koyduk. Amacımız özellikle bu bölgede kentsel dönüşüm alanındaki vatandaşları daha nitelikli yerlere taşımak. Evlerdeki seramiklerden dolap kapaklarına kadar tüm malzemeleri en kalitelisinden yaptık. çünkü kendimize kalite istiyorsak vatandaşımız da bu kaliteden yararlanmalı. Nitelikli alanlar elde ettik. Buradaki planlamalar ile dışardaki sosyal ünitelerin de belediyeler tarafından yapıldığını bilmenizi isterim. Konutların bulunduğu yere sosyal tesisler inşa ettik. Şehitkamil Belediyesi tarafından burada yapılıp milli eğitime teslim edilen bir Anadolu lisesi bulunuyor. Projemizin devamı da sağlanacak. Çünkü vatandaşlar burayı oldukça destekledi. Projemiz herkes tarafından kabul gördü. Geçmiş TOKİ’lerdeki yeşil alan uygulamalarındaki sıkıntıları giderdik. Biz şu anda bölgede şantiyenin kalkmasıyla birlikte alternatif otoparkları da hayata geçiriyoruz. Toplam 966 kontu yaptık ve anahtarlarını teslim ediyoruz. İlçemize ve şehrimize hayırlı olsun. Emeği geçen Büyükşehir Belediyesi’ne ve TOKİ’ye teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

ŞAHİN: “ŞEHİR İNSANIN AYNASIDIR”

Gaziantep’in adlığı göçü berekete çevirmek için vatandaşların daha çağdaş yerlerde barınmalarının kendileri açısından son derece önemli olduğunu kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de “Değişen ve gelişen dünya düzeninde bölgesinde söz sahibi olan ve toplumun refah seviyesi yüksek olan bir Türkiye diyerek yola çıktık. Bizimki bir hizmet etme yolculuğu. Şehrimiz İpek Yolu güzergahında bulunuyor. Bu yol her zaman bütün medeniyetleri en zengin dönemini yaşatmıştır. Yapılan ticaret huzuru ve bereketi getirmiş. Biz yöneticiler olarak eski Türkiye anlayışı gibi hareket edebilirdik, ama biz şehir insanın aynasıdır diyerek insanların yaşam kalitesini artırmayı öncelik kabul ediyoruz. Toplu konutun kaliteli yapılabileceğinin en güzel örneklerinden biri olan Seyrantepe Konutları’nın anahtar teslimini yapacağız. Şehitkamil yaparsa kaliteli yapar, kendilerine teşekkür ediyorum. Bizim 2 milyonun sorumluluğu ve emaneti var üzerimizde. Gelen göçü berekete dönüştürmemiz ve şehrin kalkınma hamlesini iyi kullanmamız için iyi bir altyapı ve üst yapı oluşturmamız lazım. Kendi içimizde çok iyi bir dayanıma gücümüz var. Daha iyi yaşayacağımız bir Gaziantep’i hep beraber inşa edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

GÜL: “UZUN VADEDE ÇÖZÜLECEK”

Gaziantep’in konut sorununu uzun vadede çözecek müthiş projelere imza atıldığının anlatan AK Parti Genel sekreteri Abdulhamit Gül  ise törende yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Bugün güzel bir eserin teslim törenindeyiz. 966 konutumuzu değerli vatandaşlarımıza teslim ediyoruz. Bu hizmetler hepimizi gururlandırıyor. 2002 tarihinden bugüne kadar 700 bin konut yapılmış. Bu konutlar dar gelirli vatandaşların konut ihtiyaçlarını gidermeye çalıştı. Türkiye bu hizmetiyle dünyaya örnek oldu. Meselenin püf noktası insanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışıdır. Bu anlayış konutta, ulaşımda sağlıkta yapılan hizmetin karşılığıdır. Gaziantep hem iç göç hem de son zamanlardaki dış göç ile konut ve kira pahalılığı ile karşı karşıya kaldı. Biz bu mesele ile ilgili yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Maliye Bakanımızın başbakanımızın gayretleri ile burada yeni bir şehir için düğmeye basıldı. Sorunu pansuman tedavi ile değil, kalıcı olarak çözmek hedefindeyiz. Gaziantep’teki konut sorunu uzun vadeli olarak çözülecek. Bina yapmak değil, konutta yaşayacak herkesin huzurlu bir şekilde yaşaması bizim için son derece önemlidir.”

VALİ YERLİKAYA: “HUZUR VE ASAYİŞ İÇİN”

Daha modern bir kentleşmenin sağlanması ile Gaziantep’te huzur ve asayişin daha sağlıklı ve daha kolay bir şekilde temin edileceğini anlatan Vali Ali Yerlikaya ise şöyle konuştu: “Valilerin birinci görevi şehri asayişi ve vatandaşın huzurudur. Bunun için çalışıyoruz. 8 aydan beri hep şunu duyduk, Gaziantep öyle bir cazibe merkez ki, Gaziantep pek çok zaman biriminde nüfus artışını ve gelen göçü buyur ediyor. İmarı ile, kent tasarımı ile bunun gerisinde kaldı. Son 15 yıldan bu yana büyük bir atakla konut yapımına başlandı. Tüm gelir gruplarının hemşerilik içinde yaşayacağı modern bir kent dizayn edildi. 16-17 mahallemiz var. İçinde öyle sokaklar var ki bir otomobilin geçemediği yerler var. Ben orada polis devriyemi gezdiremiyorum. Böyle modern kentsel dönüşümleri o mahallelere de yapsak, çocuklarımız evlerinin önünde huzurla oynasa, devriyemiz yolda gördüğü vatandaşlarla selam alıp verse, böyle mahallelerimiz ve sokaklarımız olsa böyle bir kentte ben huzur hizmetini sunan bir vali olarak çok rahat ederim. Büyükşehir kentsel dönüşümün liderliğini almış durumda ama Şahinbey ve Şehitkamil Belediyelerimiz de ipi çekiyor. Kendilerine emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.”

ANAHTARLAR TESLİM EDİLDİ

Konuşmaların ardından 966 konut sahibinden ismi okunan 50 kişiye protokol üyeleri tarafından temsili olarak Seyrantepe’den sahibi oldukları konutun anahtarları teslim edildi.

Mahmut ÖZKILIÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here