Yuvalama ve Beyran Tescillendi.

Gaziantep mutfağının zahmetli yemekleri olan yuvalama ve beyran tescillendi.

 Artık yöresel lezzetlerin “Antep yuvalama” ve “Antep beyran” şeklinde anılacak olması kentteki ustaları da heyecanlandırdı.  Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Şimdi yuvalama ve beyranımıza tescil aldık. Gaziantep lahmacunumuz ve yaklaşık 200 çeşit yemeğimizin tek tek tescilini alacağız” dedi. Gaziantep Lokantacılar Baklavacılar, Pastacılar Kebapcılar ve Tatlıcılar Odası Başkanı Mehmet Bayrakçı ise, “Mutluyuz. Gaziantep yemeklerinin tescilin alınması bizi gururlandırdı. Şimdi sırada şiveydiz, kabaklama ve katmer var” diye konuştu.

TÖREN YAPILDI

Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu’na tescili için başvurusu yapılan Antep Beyranı ve Antep Yuvalamasına coğrafi işaret başvurusu tescili onaylandı. Türk Patent ve Marka Kurumu ev sahipliğinde Büyükşehir Belediyesi’ne tescil belgeleri takdim töreni gerçekleştirildi. Törene Türk Patent Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik de katıldı.

KADINLARIN EMEĞİ UNUTULMAZ

Coğrafi işaret almanın ülke ekonomisine katkısı olduğunu ve bu tür çalışmalara devam edeceklerini vurgulayan Şahin “Bugün yerel mutfağımızın, medeniyetimizin, tarihimizin ve kültürümüzün sonunda çıkan iki önemli yemeğimiz var. Biz yaklaşık 1,5 yıl önce coğrafi işaret için başvurmuştuk, bugün ikisinin de tescilini alıyoruz. İkisinin de hikayesi var, Yuvalama bizim düğün yemeğimiz, pirinç unu, et suyu ve yoğurtla saatlerce yuvarlanarak yapılan Gaziantep’teki kadınların emeği olan bir yemek. Bu lezzeti dünyaya tanıtmak istiyoruz, bu coğrafi işaretleri alarak daha güzel bir şekilde tanıtım olacak. Şehir ve ülke ekonomisinde hedeflerimize ulaşmamızda da çok yardımcı olacak. Altınımız, madenimiz, petrolümüz yok belki ama büyük bir geçmişimiz, hazinemiz var ve bu altından petrolden daha kıymetli. Şimdi yuvalama ve beyranımıza tescil aldık ama sırada menengiç kahvemiz, Gaziantep lahmacunumuz ve yaklaşık 200 çeşit yemeğimizin tek tek tescilini alacağız” diye konuştu.

ÇELİK: SAYI ARTACAK

İki yeni coğrafi işaret belgesi verildiğini söyleyen Bakan Yardımcısı Çelik ise, “Gaziantep coğrafi işaretler konusunda farkındalığı yüksek olan şehirlerimizin başında geliyor. Nitekim Avrupa Birliği nezdinde tescil edilen ilk coğrafi işaretimiz de Antep baklavasıdır. Gazianteplileri bu başarıdan dolayı tebrik ediyorum. Patentler, markalar veya tasarımlar genellikle bir kişiye, bir ekibe, bir üniversiteye veya bir firmaya ait oluyor. Coğrafi işaretler ise bütün bir bölgeye, bütün şehre ve hatta ülkeye ait olabiliyor. Bizler de bu konuda adım atarak Coğrafi İşaretler Dairesi Başkanlığı kurduk. Geleneksel ürün adlarının korunabilmesi için de düzenlemeler yaptık. Bu düzenlemelerin hem bugüne kadar tescil edilmiş işaretlere güç katacağına hem de tescil sayısını arttıracağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

BAYRAKÇI: ÖNEMLİ BİR ADIM

Gaziantep Lokantacılar Baklavacılar, Pastacılar Kebapcılar ve Tatlıcılar Odası Başkanı Mehmet Bayrakçı da tescil olaylarını önemsediklerini belirterek, “İşimiz bitmedi. Henüz yeni başlıyor. Sırada şiveydiz, kabaklama, katmer var. Biz tescil aldıkça rekabet oluştu. Diğer iller de harekete geçti. Hatay, Maraş, Urfa… Bunlarda yemeklerini tescillemek adına harekete geçti. Ama bizim elimizde UNESCO denilen bir güç var. Biz görevlerimizi yerine getireceğiz” dedi.

TADINA BAKTILAR

Tescil belgelerinin takdim töreninin ardından, Gaziantep mutfağından gelen şeflerin yaptığı yuvalama ve beyran ikram edilerek yöresel lezzetin tadına bakıldı.

SEVİNDİLER

Gaziantepli aşçı Kenan Ok, yuvalamanın Gaziantep mutfağında çok önemli bir yeri olduğunu söyledi. Yuvalamanın özünde imece usulünün yer aldığını anlatan Ok, “Önceden kadınlar, komşu veya akrabalarıyla bir araya gelirlermiş. Bu buluşmada insanlar birbirlerinin yuvalamasını hazırlarmış. Yani bu yemeğin özünde yardımlaşma ve dayanışma mevcut.” diye konuştu.

ŞİFA KAYNAĞI BEYRAN

Türk mutfağının en eski lezzetlerinden beyran çorbası, içindeki kuzu eti, sirkesi, baharatı ve bol sarımsağıyla kış aylarında bağışıklık sistemini sağlamlaştırarak hastalıklara şifa oluyor.  Gaziantep kahvaltılarının da vazgeçilmezi arasında yer alan, “İçen hasta olmaz” dedirten üne sahip beyranın ustalarından Mustafa Köşk, Gaziantep’in kış kahvaltılarının olmazsa olmazlarından beyranın birçok özelliği bulunduğunu söyledi. HABER MERKEZİ – AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here