Sani Konukoğlu Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, herkesin ‘malının mülkünün’ zekatını vermesi gerektiğini belirterek, “Nasıl bir pasta yaptığınızda karbonat tozu koymazsanız kabarmazsa, malın hayrını zekatını yapmazsanız çoğalmaz” dedi.
Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ‘Vakıflar Haftası’ dolayısıyla düzenlenen etkinliğe katılan Konukoğlu, vakfın önemini anlatmakla ifade etmenin yeterli olmayacağını bunu insanların ruhunda hissetmesi ve uygulaması gerektiğini söyledi. “Vergi, devlete borcunuz. Zekat da Cenabı Allah’a borcunuz” diyen Konukoğlu, Sanko ve Konukoğlu Ailesi olarak 110 yıldan beri ‘Paylaşmak mutluluktur’ anlayışı ile milletle paylaşmayı asli görev kabul ettiklerine vurgu yaptı. Sani Konukoğlu Vakfı aracılığıyla yaptıkları hayır işlerinden bahseden Konukoğlu, her yıl bin 500’den fazla üniversite öğrencisine karşılıksız burs, 100 binin üzerinde ihtiyaç sahibine gıda yardımı, 100 bin öğrenciye kırtasiye yardımı, 10 bin öğrenciye kıyafet yardımı yaptıklarını hatırlattı. Bugüne kadar 2’si fakülte olmak üzere 18 okul yaptırdıklarını, bir fakülte binası ve bir lise binası inşaatının devam ettiğini, 11 cami yaptırdıklarını ve inşaatı devam edenler olduğunu belirten Konukoğlu, deprem gibi doğal afetlerde hem Türkiye hem dünyada felaketzedelere yardımlarda bulunduklarına işaret etti.
Bunları övünmek için değil başkalarını teşvik etmek amacıyla söylediğinin altını çizen Abdulkadir Konukoğlu, sözlerine şöyle devam etti, “Bütün bunları ‘milletimiz ve devletimiz varsa biz de varız’ düşüncesinden hareketle yapıyoruz. Bunları yaptığımızdan dolayı Devlet Üstün Hizmet Madalyası ve Berat ı ile taltif edildik. Vakfımız 1997 yılında eğitim ve sağlık alanında 4 bin 500 vakıf arasından ‘Yılın Vakfı’ seçildi. Şu bir gerçek ki, paylaşmak mutluluk getiriyor. Nasıl pastayı yaptığınız zaman karbonat tozu koymazsanız kabarmazsa, malın hayrını zekatını yapmazsanız da çoğalmaz. Dedemizden babamızdan hep şunu gördük, vermekle bitmiyor, artıyor.”
Abdulkadir Konukoğlu, Sanko Holding’de beşinci kuşağın iş başında olduğunu, kendilerinden sonrakilerin de bu hizmet ağını büyüterek yürütecek anlayışıyla yetiştiğini sözlerine ekledi.
Vali Erdal Ata ise konuşmasında, vakıflar vasıtasıyla milletin birlik beraberlik ve yardımlaşma duygularının birleştirilerek ihtiyaç sahiplerinin yararına yönlendirildiğine dikkati çekerek, bu misyonun dünyada başka bir örneği bulunmadığına işaret ederek, “Atalarımız bize vakıf medeniyetini miras bıraktı. İyiliği, hoşgörü, yardımlaşmayı esas alır ve merkezine insanı alır. Vakıf anlayışımız o kadar ulvidir ki, garip gurabayı, yolcuyu, göçmen kuşları, hatta sokaktaki hayvanları kısacası tüm canlı hayatı düşünür. Vakıf hizmetleri toplumda takdirle karşılanmakta ve izlenmektedir” diye konuştu.
Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven de yardım duygusunu geliştirmek, dayanışmanın önemini anlatmak ve insanların gönül zenginliğine ulaşmasına yardımcı olmak amacıyla 1985 yılından bu yana Vakıflar Haftası’nın kutlandığını anımsattı. Bir medeniyet geleneği olan vakıflar vasıtasıyla toplumda eğitim öğretimden sağlık ve kültür işlerine kadar şehre her alanda hizmet edildiğini kaydeden Güven, sözlerini şöyle sürdürdü, “Vakıfların toplumsal yaşamda önemi büyük. Vakıf hizmet yaparken dil, din, ırk ve renk ayrımı yapmaz. Yaratılanı yaratan da ötürü sevmiş ve hizmet etmiştir. Bu inanç, dünyada barışın ve sevginin temelini oluşturmaktadır.”
Etkinliğe, Sanko Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav, İl Jandarma Komutanı Albay Adnan Arslan, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Genel Müdürü Yusuf Ziya Yıldırım ve Sani Konukoğlu Vakfı Genel Sekreteri Naci Boran da katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here