Şahin, “Ben arkeolog değilim. Arkeologlar, basmamızda sakınca olmadığını söyledikleri için bastım. Buna rağmen çok acımasızca eleştirildim. Bu kadar eleştiriyi yapanları, Zeugma’daki güzillikleri görmeye davet ediyorum” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Zeugma’da yeni bulunan mozaiklerin üzerinde açıklama yapması nedeniyle eleştirilerin acımasızca olduğunu söyledi.
Bu konuda ilk kez konuşan Şahin, “Zeugma bizim gözbebeğimiz. Yeni eserlerin çıkarılması için, belediye bütçesinden normalin 3 katı üzerinde para ayırdık. Biz, açıklamayı öncelikle mozaiklerin uzağında yapmayı düşünüyorduk. Ancak, başta Kutalmış hoca olmak üzere, diğer arkeologların ‘Burası yer mozaiği. Zemin sağlam ve dolgulu. Üzerinde açıklama yapmamız, dünyaya görüntü verilmesi için daha iyi olur” demeleri üzerine, iyiniyetle görüntü verdik” dedi.

Ben arkeolog değilim

Yapılan eleştirilerin acımasız ve insafsızca olduğunu söyleyen Şahin, “Özellikle sosyal medya çok acımasız. Hakkımda kısa sürede inanılmaz bir kampanya yürütüldü. Ben arkeelog değilim. Bu konu uzmanlık alanım da değil. Ben, bana verilen bilgiler doğrultusunda hareket ettim. Buna rağmen yaptığım yanlışsa, bundan sonra çok daha hassas hareket eder ve dikkatli olurum. Bu kadar eleştirenlere sesleniyorum. Ankara’dan, İstanbul’an veya başka bir şehirden oturduğunuz yerde bu kadar eleştiri yapacağınıza, gelsin bu güzellikleri, Zeugma’yı yerinde görsünler. Mozaiklerin zarar görmediğini ve güzelliklerin ne kadar güzel şekilde devam ettiğini göstermek için, herkesi Gaziantep’e davet ediyorum” diye konuştu.

İnsanlar ölüyor, insanlık ölmesin

Öte yandan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen “Pekin+20 Bölgesel Değerlendirme Toplantısı”na katıldı. Toplantıda, Suriyeli kadınlarla ilgili bölümde konuşmacı olarak yer alan Şahin, “Suriye’de insanlar ölüyor, insanlık ölmesin” diyerek, dünyaya önemli bir çağrı yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here