Kale altı pazarında yeşil zeytin tezgâhlardaki yerini almaya başladı. Sezonun ilk kırma zeytinin kilosu 3,5 ile 5 lira arasında değişen fiyatlarla alıcılarını bekliyor. Kasım ayı içerisinde tezgahlara gelen kışlık yeşil zeytine ilgi yoğun.

Kale altı esnaflarından Derviş Öğüt, “Bölge köylerinde zeytinler gelmeye başladı. Her yıl kale altında tezgâhımızı açıyoruz. Yavaş yavaş ilgi artıyor. Kışın sofralarımızın vazgeçilmezi olan yeşil zeytin bu yıl fazla olmadığı için biraz çetin geçecek” dedi.

Bu yıl zeytin az olduğunu belirten Öğüt, “  Bölge köylerinde zeytinler gelmeye başladı. Her yıl kale altında tezgâhımızı açıyoruz. Yavaş yavaş ilgi artıyor. Kışın sofralarımızın vazgeçilmezi olan yeşil zeytin bu yıl fazla olmadığı için biraz çetin geçecek. Mevsimine göre bölge köylerinden ve özellikle Nizip’ten zeytin geliyor. Yaşanan kuraklıktan dolayı var olan yerlerde de zeytin bu yıl biraz kurumuş, buruşmuş şekilde meydana geldi. Ayrıca burada zeytini kırıp, ayıklayıp hijyenik bir şekilde müşterilerimize sunuyoruz. Zeytin her yıl kale altında satışa sunuluyor. Zeytinin kilosu kalitesine göre farklılık gösteriyor. 3,5 ile 5 lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Vatandaşlar fazla geç kalmadan kışlık ihtiyaçları olan yeşil zeytini almada bir an önce alınması gerekir. Çünkü yeşil zeytinin belli bir zaman içinde alınması gerekir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here