GAZİANTEP – Türkiye’nin sofralık yeşil zeytin ihtiyacının önemli bir kısmının karşılandığı Gaziantep’te, zeytin ağaçlarındaki verim ve ürünlerin sıkımından elde edilen zeytinyağının kalitesi üreticinin yüzünü güldürüyor.

Zeytin üreticinin yüzünü güldürüyor

Türkiye’de zeytin üretiminde 7’nci sırada yer alan Gaziantep’te, hasat dönemi başladı. Üretimi son 10 yılda yüzde 50’den fazla artış gösteren ve kendine özgü yağlık türleriyle üreticisine ciddi bir ekonomik gelir sağlayan zeytinde yüksek rekolte üreticileri sevindiriyor.
Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi yeşil zeytin hasadının başlamasıyla Gaziantep’in birçok noktasında zeytin tezgâhları kurularak, satışlar başladı. Her yıl sonbahar aylarında hasat edilen kahvaltılık yeşil zeytinler, genelde halk tarafından mevsimlik olarak tüketiliyor. Evlerde elle ve son model makinelerle kırılan zeytinler, çizme, kırma ve salamura şeklinde hazırlanıyor. Tezgâhlarda satılan 15 zeytin çeşidi, çizilme ve kırılma şekline göre 5 ile 10 TL arasında değişen fiyatlarla alıcı buluyor.

Türkiye’nin önemli zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden Gaziantep’te, kış aylarının yaklaşması ile tezgâhlarda yerini alan kışlık yeşil zeytin vatandaşların ilgisini çekiyor. Sabah kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzeti olan organik yeşil zeytin Gaziantep’teki tezgahlarda yerini aldı. İlk ürünlerin yer aldığı tezgahlarda yeşil zeytin güzel görüntüsü ile insanları cezp ediyor.

Tarihi Antep Kalesi altında tezgahlarda yeşil zeytin satışı yapan üreticiler ve esnaf, İLKHA’ya yaptıkları açıklamada, bu sene yeşil zeytinde verimin çok yüksek olduğunu belirterek, zeytinin hem kalitesinden hem de satışlarından çok memnun olduklarını söylediler.

Zeytinin Güneydoğu bölgesinde en çok Nizip’te olduğunu belirten esnaf Derviş Öğüt, kışlık yeşil zeytin sezonunun başladığını söyledi.

“Zeytin Antep’in vazgeçilmezidir”

Nizip ilçesinin civar köylerinden getirilen zeytinleri tezgahlarda sattıklarını belirten Öğüt, “Zeytinleri tezgaha çıkardık. Bu sene zeytin güzel. Zeytin Antep’in vazgeçilmezidir. Anteplilerin sofrasındaki en zengin yemeği zeytindir. Yeşil zeytin bizim Nizip zeytinidir ve müşterilerimize Nizip’ten getirdiğimiz zeytinleri satıyoruz.” dedi.

Kentte yeşil zeytinin kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzeti olduğunu dile getiren Öğüt, “Bu yıl zeytin de, hasat da, satış da güzel. Müşterilerin biraz daha dikkatli olması, her zeytini almaması lazım. Pazarda zeytin alınacağı zaman küçük cins Nizip zeytini alınır. Zeytinin kalesi Gaziantep’tir. Zeytin Kale altında satılır.” ifadelerini kullandı.

“Antep’te zeytinin başkenti Nizip’tir”

Zeytin fiyatlarının kalitesi ve cinsine göre değiştiğini belirten Öğüt, “Zeytin fiyatları 5 TL’den başlıyor, 9 TL’ye kadar satılıyor. Yani zeytin fiyatı kalitesi ve cinsine göre değişiyor. Zeytinlerimiz Nizip’ten geliyor. Türkiye genelinde bu yıl zeytin çok ama bize genelde Nizip ilçesinden geliyor. Zaten Antep’te zeytinin başkenti Nizip’tir. Nizip zeytini çok yağlıdır.” şeklinde konuştu.

Zeytin sezonunun yeni başladığını belirten Ali Arı da yeşil zeytinde bu sene hasadın bereketli geçtiğini belirterek, rekoltenin yüksek ürün kalitesinin de çok iyi olduğunu kaydetti.

“Bu sene satışlardan memnunuz”

Zeytinin bölge halkının en önemli geçim kaynağı olduğunu belirten Arı, “Zeytin sezonumuz açılmıştır. Bu sene verimimiz de gayet güzel. Yalnız bu sene yağmurun zamanında yağmamasından dolayı biraz sıkıntı oldu. Daha sonra biraz yağdı. Ama bu sefer de hafif bir soğuk etkiledi. Yoksa bu sene zeytinimiz gerçekten kaliteli ve güzel. Ama zeytini soğuk vurması hafiften hem fiyat hem de kalite olarak etkiledi. Ama genel olarak durum iyidir. Hem hasat yönünden hem de satış noktasında iyi. Bu sene satışlardan memnunuz.” diye konuştu.

“Zeytini cinsine ve kalitesine göre fiyatlandırıyoruz”

Yeşil zeytinin kilosunun çeşidine göre farklılık gösterdiği bilgisini veren Arı, “Zeytinleri Nizip ilçesinden getiriyoruz. Üretici zeytini komisyoncuya getiriyor. Biz de komisyonculardan arıyoruz. Zeytini cinsine ve kalitesine göre fiyatlandırıyoruz. Üzerine 50 kuruş veya bir TL kârımızı koyarak vatandaşa satıyoruz. Vatandaş isterse kendisi alıp evde kırıyor isterse biz burada makinede kırıp veriyoruz. Ama makineyi tavsiye etmiyoruz. Çünkü makinede el kırımı gibi olmuyor. Bu sene fiyatlar da 4,50 TL’den başlıyor 6 TL’ye kadar var. Meşhur ‘Nizip yağlık’ zeytini ise 8 TL’ye kadar satılmaktadır.” diye belirtti.

“Sağlık ve lezzet açısından zeytin çok güzel bir üründür”

Zeytin ve zeytinyağının sağlık anlamına geldiğini vurgulayan Arı, “Hem sağlık hem de lezzet açısından gerçekten zeytin çok güzel bir üründür. Bunu iyi değerlendirmek lazım. Kahvaltıda bu zeytini yemek lazım. Zeytin diğer hazır satılan mamullerden daha kaliteli ve sağlıklıdır, kahvaltıda birinci derecede tercih edilecek bir üründür.” dedi.

“Zeytin hali veya pazarı gibi bir yer verilmesini istiyoruz”

Kale altında kendi imkanları ile kurdukları çadırlarda zeytin satışı yaptıklarını belirten Arı, Büyükşehir Belediye Başkanından düzenli bir zeytin pazarı istediklerini belirterek, şunları söyledi:

“Türkiye’de yaklaşık 15-20 bölgemizde zeytin mevcut. Herkesin bir pazarı ve barınacak yeri var. Ama Gaziantep’te bizim böyle bir pazarımız yok. Bir zeytin hali veya pazar gibi bir yer verilmesini istiyoruz. Biz burada yağmurda, çamurda perişan oluyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin bu konu ile ilgilenirse memnun oluruz.” (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

Kaynak: https://ilkha.com/haber/85636/zeytin-ureticinin-yuzunu-gulduruyor 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here