Nizip ilçesinde “Zeytinyağı Sektörü Sorunları ve Çözüm Önerileri” toplantısı düzenlendi.

Nizip Kaymakamlığı, Nizip Ticaret Odası (NTO),  Nizip Ticaret Borsası ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından işbirliği ile organize edilen “Zeytinyağı Sektörü Sorunları ve Çözüm Önerileri” toplantısı Kaymakam Harun Sarıfakıoğlulları başkanlığında Ticaret Odası Meclis toplantı salonunda yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, oda olarak ilçenin en önemli sektörlerinden olan zeytin ve zeytinyağına büyük önem verdiklerini söyledi.

Sektörün önünü açabilmek amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında, 2005 yılında bölgenin zeytin ve zeytinyağı konulu raporunun oluşturulduğunu anlatan Özyurt, 2008 yılında konuyla ilgili çeşitli fuarlarda stantların açıldığını anımsattı.

Kaymakam Harun Sarıfakıoğulları ise, zeytinyağı gibi kıymetli bir ürünün coğrafi işaretinin alınmasında emeği geçen Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt’a ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti.

Coğrafi işareti yaygınlaştırarak firmaların markalaşmasını sağlamak Sarıfakıoğlları, “Sahip olduğumuz ürünü, Zeugma ve Antep fıstığında olduğu gibi bütün dünyaya tanıtmalıyız. Bu nedenle tüm kurumlarımızla bu konuda ciddi çalışmalar yaparak ürünümüzü ön plana çıkarmalıyız” dedi.

Konuşmaların ardından Nizip Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve İpek YoluKalkınma Ajansı yetkilileri zeytinyağı konusunda yapılan çalışmalarla ilgili sonum yaptı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here