Şekeroğlu Mahallesi’nde bulunan Zincirli Bedesten 1781 yılında Darendereli Hüseyin Paşa tarafından yaptırıldı. Arşivlerde kaydı olan fakat bugün yerinde olmayan güney kapısı kitabesinin yazarı Kusuri’dir. Tek katlı L şeklinde bir plana sahip olan Zincirli Bedesten’de 73 dükkân bulunuyor. Geçmişte et hali olarak da kullanılan tarihi bedesten 2008 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore ettirilerek kiraya verildi. 

TURİSTLERİN UĞRAK YERİ

Günümüzde özellikle turistlere yönelik hizmet veren Zincirli Bedesten’de bakırcı, sedefçi, gümüşçüler, kehribar, tespihçiler, tohumcular, nakışçılar, yöresel gıdacılar, aktarlar, kutnucular, değerli taş ve antikacılar faaliyet gösteriyor. 
Zincirli Bedesten esnafları, geçmişte kimsenin uğramadığını ancak yerli ve yabancı turistlerin önemli uğrak mekânı haline geldiğini belirterek, tarihi dokusu ve nostajik yapısıyla Zincirli Bedesten’in oldukça gözde olduğunu söylediler.

Gökmen Güler: “Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün Zincrli Bedesten’i restore etmesi çok iyi oldu, buraya çok sayıda yerli ve yabancı turist gelmeye başladı. Gaziantep’e dışarıdan gelen herkes Zincirli Bedesten’i tanıyor ve buraya mutlaka geliyor. Gaziantep halkının fazla ilgisi yok ama esnaf turistleri gelişi sayesinde iş yapıyor.”  

Mehmet Sevin: “Zincirli Bedesten’de 6 yıldır esnaflık yapıyorum. Buraya Türkiye’nin hemen hemen her yerinden insanlar ziyaret için geliyor. Yerli turistlerin yanında yabancı turistler de çok ilgi gösteriyorlar. Eski Tarihi bir yapı olduğu için çok beğeniliyor. Ancak bazı rehberler turist gruplarını getirmiyor.”

Eyüp Karaaslan: “Gaziantep’in yerlisinden çok kent dışından gelenler Zincirli Bedesten’i daha iyi biliyorlar. Otantik bir yer olduğu için yabancılar çok beğeniyor.   
Gaziantep halkı burayı hala tam olarak tanımıyorlar. Bedesten eskiden et haliydi hala birçok kişi burayı et hali sanıyor. Buraya genellikle yerli ve yabancı turistler geliyor.” 

Bülent Sönmezoğlu: “Zincirli Bedesten’e Gaziantep dışında yaşayanlar daha çok geliyor. Buranın çevresi bozuk, içeriye giren birisi olduğu zaman dilenciler içeriye bırakmıyor. Rahatsız olan insan bir daha buraya gelmez. Esnaf para kazanamıyor, Suriye’deki savaştan dolayı turistler Gaziantep’e gelmekten korkuyor. Kentimize gelen turlar, turist kafilesini Zincirli Bedesten’e getirmiyor. Kışın buraya hiç turist gelmez çünkü ısıtıcı yok, klima yok.” 

Selim Aslan: “Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün restorasyonundan sonra insanlar Zincirli Bedesten’i tanımaya başladı ve geliyorlar. Yenli halkın ilgisi kent dışından gelenler kadar değil. Esnaflar çok zor şartlar altında para kazanıyor. En basitinden kışın burada ısıtma sistemi yok.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here