Halep’e gitmek üzere yola çıkan 3 Fransız milletvekiliyle Paris 2. bölge belediye başkanı, ülkelerinden izin çıkmadığı için yolculuklarını Gaziantep’te sonlandırdı.

Fransız Milletvekili Herve Mariton, Sivil Toplumu Destekleme ve Ekonomik Yapılandırma Derneğinde düzenlenen basın toplantısında, İstanbul’daki terör saldırısını hatırlatarak, Türkiye’ye iyi bir gelecek temennisinde bulundu.

Halep ve Suriye’de yaşanan insanlık ayıbından derin üzüntü duyduklarını dile getiren Mariton, yaşananlara sessiz kalmamak adına yola çıktıklarını ifade etti.

Halep yerel meclisinin daveti üzerine Türkiye’ye geldiklerini belirten Mariton, “DEAŞ ve Esed rejiminin yaptığı katliamları Fransa’da yakından takip ettik. Suriye’de ılımlı bir taraf var. Demokrasiyi savunan tarafı destekliyoruz. O yüzden onlara yardımcı olmak istedik.” dedi.

Bölgedeki sivillerin kurtarılması gerektiğini aktaran Mariton, şöyle konuştu:

“Yola çıkarken 24 saatte 1 milyon sivil kurtaracağız sloganını benimsemiştik. Biz Fransa’da ve Avrupa’da liderleri ikna etmeye çalışıyoruz. Ümit ediyorum ki buradaki çabalarımız liderleri harekete geçirir.”

Fransa Milletvekili Cecile Duflot ise Fransa’dan yola çıkarken Halep’e gitmek ve insanların sıkıntılarını gündeme getirme arzusunda olduklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Türkiye’den Azez’e geçmek daha sonra da Halep’e gitmek istiyorduk. Ama buna Fransa hükümeti izin vermedi. Sınır ötesine izin verilmedi. Sınırda çok bekledik, geçişimize izin verilmeyeceğini anlayınca geri döndük. Azez’de, Suriye Geçici Hükümeti’nin başkanı bizi bekliyordu. Bizim Halep’e gitmemiz sorunun çözülmesinde ne kadar etkili olurdu bilmiyorum ama en azından oradaki insanların sesini duyurabilirdik. Temennimiz Suriye içine girmek ve olayları görebilmek, gördüklerimizi dünyaya anlatabilmekti ama izin alamadık.”

Siviller için koridor önerisi

Fransa Milletvekili Patrick Mennucci de AB ve ABD’nin Halep’te güvenli geçit açarak, bölgedeki sivil halkı tahliye etmesi gerektiğini kaydetti.

Güvenli bir geçiş noktasıyla insanların Halep’ten tahliye edilebileceğine işaret eden Mennucci, “Sivillerin Halep’ten çıkmasına Rusya izin vermezse, ABD’den ve AB’den oradaki sivillerin çıkması için çaba harcamaya davet ediyoruz. Bugün Hollande ile telefonda görüştüm. 2 saat önce de Fransa cumhurbaşkanlığı yetkilileriyle görüşüp önerimizi arz ettim.” ifadelerini kullandı.

Bu adımların atılması konusunda geç bile kalındığını anlatan Mennucci, tamamen sivilleri öncelik alarak bölgeye gitmek istediklerini, bölgede zaman kaybetmeden insanların güvenli bölgelere ulaştırılması gerektiğini kaydetti.

Paris 2. Bölge Belediye Başkanı Jacques Boutault da İstanbul’daki terör saldırısından dolayı yaşadığı üzüntüyü dile getirdi.

Halep’te 100 binlerce kişinin ölümle karşı karşıya olduğunu, bu insanların sorunlarını gündeme getirmek için Halep’e gitmeye karar verdiklerini anlatan Boutault, “Her belediye başkanının halkına karşı sorumluluğu vardır. O yüzden bizi bölgeye davet eden belediye başkanının neler hissettiğini biliyorum. Onun halkı için neler yapmak istediğini tahmin edebiliyorum. Ona destek olmak için geldik.” ifadelerini kullandı.

Geçici Suriye Hükümeti Halep Belediye Başkanı Brita Hagi Hasan da Fransa’dan gelen ekibi, Halep’teki soruna dikkat çekebilmek üzere davet ettiklerini ancak yolculuğun izinler nedeniyle yarıda kesildiğini vurguladı.

Heyeti Halep’e götürerek bölgedeki sıkıntıları, insanlarının halini ve yapılan zulümleri göstermek istediklerini anlatan Hasan, Halep için insanlığın zaman kaybetmeden adım atması gerektiğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here