Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, öğrencilere ek kaynak kitap aldırma iddialarına ilişkin Referans gazetesine önemli açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB),her eğitim öğretim yılının başında olduğu gibi 2018-2019 eğitim öğretim yılının başında da yayınladığı genelge ile okullarda kaynak kitap aldırılmasını yasaklamasına rağmen Gaziantep’te birçok okulda öğrencilere ek kaynak kitap aldırma zorunluluğu uygulandığı iddia edildi. Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, öğrencilere ek kaynak kitap aldırma iddialarına ilişkin Referans gazetesine önemli açıklamalarda bulundu. Bazı okullarda ek kaynak kitap aldırma zorunluluğu iddialarına ilişkin sert açıklamalarda bulunan Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, 16 okulda müfettişlerin inceleme ve soruşturma yürüttüğünü belirterek, bakanlık tarafından dağıtılan ders kitapları dışında okullarda öğrencilere ek kaynak kitap aldıran okul idarecileri ve öğretmenler hakkında yasal işlem yapılacağını belirtti. Mete, “İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve okul müdürlerin hiçbir kırtasiye, yayınevi ve kurum ile organik ve inorganik bağı olmadı, olamaz. Okul idarecileri ve öğretmenlerimiz ek kaynak zorunluluğu uygulamasında uzak dursunlar. . Yayın evi, kırtasiye ismi ve topluca alım konusu bizim kırmızı çizgimizdir.  Yaptığımız yazılı ve sözlü uyarılarımıza rağmen bu konuda ısrarlı olan okullarımız varsa Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirsinler, biz gereğini yapacağız. Bu konunun üzerine kararlılıkla gideceğiz. Velilerimiz ek bir kaynakla ilgili herhangi bir zorlamaya boyun eğmesinler” dedi.

METE EK KAYNAK İDDİALARINA İLİŞKİN SERT KONUŞTU

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), her eğitim öğretim yılının başında olduğu gibi 2018-2019 eğitim öğretim yılının başında da yayınladığı genelge ile okullarda kaynak kitap aldırılmasını yasaklamasına rağmen Gaziantep’te birçok okulda öğrencilere ek kaynak kitap aldırma zorunluluğu uygulandığı iddia edildi. Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, öğrencilere ek kaynak kitap aldırma iddialarına ilişkin Referans gazetesine önemli açıklamalarda bulundu. İddialara ilişkin sert açıklamalarda bulunan Mete, öğrencilere ek kaynak kitap aldırma zorunluluğunda bulunan okul idarecileri ve öğretmenler hakkında gereğini yapacaklarını söyledi.

16 OKULDA İNCELEME VE SORUŞTURMA YÜRÜTÜLÜYOR

16 okulda müfettişlerin inceleme ve soruşturma yürüttüğünü belirten Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, “Velilerimizin çocuklarına derslerinde yardımcı olmak için ek kaynak alma noktasında hiçbir engel yok.  Velilerimiz çocuklarına istedikleri kadar kaynak alabilirler. Ancak velilerin çocuklara alacakları kitapların isimlerini ve yayınevlerini okullar belirleyemez.  Okullar şu kitabı, şu yayınevinden ve şu kırtasiyeden alın diyemez. Bu konuda hem Milli Eğitim Bakanlığımız hem de Gaziantep İl Milli eğitim Müdürlüğü olarak okullar açılmadan önce ve açıldığından itibaren ‘Kaynak kitaplar sınıfta zorunlu hale getirilemez. Zorunlu hale getirilecek uygulamalar da yapılamaz. Öğretmenlerimiz o kaynak kitaptan ödev veremez, ödev kontrolü yapamaz’ diye yazı gönderdik. Ancak bazı okullarımızda kitapların isimlerinin verildiği, şu kırtasiye satıldığı, uygulamaların zorunlu hale getirildiğine ilişkin şikâyetler aldık. Şuanda 16 tane okulumuzda müfettişlerimiz inceleme ve soruşturma yürütüyor. İddialar gerçek mi değil mi ortaya çıkacak. Yani burada veliler mi bir araya gelerek bu kitapları almışlar, öğretmenlerimiz mi aldırmış yoksa okul idarecileri mi yönlendirmiş bunlar ortaya çıkacak. Bu şikayetlerin tamamını titizlikle inceliyoruz ve gereğini yapıyoruz. Kim olursa olsun, ucu nereye dokunursa dokunsun sonuna kadar gideceğiz” dedi.

GAZİANTEP’TE 4 MİLYON 500 BİN KİTAP ÜCRETSİZ DAĞITILDI

2018-2019 eğitim öğretim yılının başında Gaziantep’te 4 milyon 500 bin kitabın ücretsiz dağıtıldığını belirten Mete, “Bu yıl sadece Gaziantep’te 4 milyon 500 bin kitap ücretsiz dağıtıldı. Okullar açıldığı gün kitaplar öğrencilerin sıralarında yer aldı. Ücretsiz dağıtılan ders kitapların kazanımları ile o dersin öğretim programının kazanımları birbiriyle örtüşüyor. Devletin verdiği ücretsiz verilen ders kitapları yeterlidir. Başka bir kaynak kitap alma ihtiyacı bulunmamaktadır. Devletin ücretsiz dağıttığı ders kitaplarındaki öğrenciye yönelik kazanımlar ile o dersin Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından öngörülen kazanımları ile uyumu tamdır” ifadelerini kullandı.

ISRARLI OLAN OKULLARIMIZ VARSA GEREĞİNİ YAPACAĞIZ

Velilerin öğrencilere ke kitap alma zorunluluğunun olmadığını vurgulayan Mete, “Velilerimiz ihtiyaç duydukları her türlü kitabı alabilirler ama zorunlu değiller, istemiyorlarsa almayabilirler. Yaptığımız yazılı ve sözlü uyarılarımıza rağmen bu konuda ısrarlı olan okullarımız varsa Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirsinler, biz gereğini yapacağız. Bu konunun üzerine kararlılıkla gideceğiz. Bu konuda bize destek olacak kişiler velilerimizdir. Velilerimiz bu kitapları almıyorum dediğinde onlara hiçbir güç aldıramaz” dedi.

HİÇBİR KURUM VE YAYINEVİ İLE ORGANİK VE İNORGANİK BAĞIMIZ OLAMAZ

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve okul müdürlerin hiçbir kırtasiye, yayınevi ve kurum ile ne organik ve inorganik bağının olmadığını belirten Mete, “Hiçbir kurum, kırtasiye ve yayınevi ile ne organik ve inorganik bağımız olmadı olamaz. Bu konu kırtasiyelerin kendi aralarında rekabetidir. Ellerindeki kitapları daha iyi ulaştırma ile ilgili rekabetlerinde biz taraf değiliz. Bizim tarafımız, veli arzu ettiği yayınevinden arzu ettiği kadar kaynak alabilir ama okullar kitap ismi, yayınevi ve kırtasiye ismi veremeyiz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve okul müdürlerin hiçbir kırtasiye, yayınevi ve kurum ile organik ve inorganik bağı olamaz. Bu konuda tavrımız nettir” şeklinde konuştu.

METE OKUL İDARECİLERİ VE ÖĞRETMENLERİ UYARDI

Okul idarecileri, öğretmenler ve velilere uyarılarda bulunan Mete, “Okul idarecileri ve öğretmenlerimiz ek kaynak zorunluluğu uygulamasında uzak dursunlar. Devletin ücretsiz dağıttığı kitapların amacı da budur. Bu kitapların içeriği yeterlidir. Yayın evi, kırtasiye ismi ve topluca alım konusu bizim kırmızı çizgimizdir.  Bu konuyla ilgili yasal mevzuatımız buna izin vermemektedir. Bu konuda hassasiyetimiz devam ediyor. Bütün bu uyarılara rağmen buna dikkat etmeyen arkadaşlarımız çıkarsa gereğini yapacağız. Velilerimize çağrıda bulunuyorum. Kitaplarımız yeterli. Ek bir kaynağa ihtiyacınız yok. Ek bir kaynakla ilgili herhangi bir zorlamaya boyun eğmeyin” dedi.

TÜRKİYE’DE EBA KULLANIMINDA İKİNCİ SIRADAYIZ

Velilerin ve öğrencilerin Eğitim Bilişim Ağı’nı (EBA) kullanmasını tavsiye den Mete, “Fatih projesi kapsamındaki EBA dünyanın en büyük eğitim ve bilişim ağıdır. Bunun içerisindeki içerikler bütün yardımcı kitapların içerisindeki içeriklerden çok daha fazlasına sahip ve tamamen ücretsiz. Türkiye’de okullarımızda öğretmen kullanımında geçen yıl 68’inci sıradaydık şuanda ikinci sıradayız, öğrenci kullanımında ise 7’nci sıradayız. Dolayısıyla EBA’nın ücretsiz bir halde var olduğu gerçeğini göz ardı etmeyelim. Okullarımızdaki ders kitaplarımız ve EBA’nın kullanılmasıyla hiçbir kaynağa ihtiyaç duymadan çocuklarımız istifade edebilirler” diye konuştu.

AHMET YAVUZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here