basın açıklaması

Peygamber Sevdalılarından Mısırdaki İdamları Protestoya Çağrı

Peygamber Sevdalıları Platformu Gaziantep Genel Koordinatörlüğü,  Mısır’da Müslüman Kardeşler liderlerinden Muhammed Bedi’nin de aralarında bulunduğu 683 kişinin daha idam edilmesi kararını protesto etmek amacıyla Cuma günü düzenleyeceği kitlesel basın açıklamasına tüm Gaziantep halkını davet etti.

Peygamber Sevdalıları Platformu Gaziantep Genel Koordinatörlüğü, Mısır’da Müslüman Kardeşler liderlerinden Muhammed Bedi’nin de aralarında bulunduğu 683 kişinin daha idam edilmesi kararını protesto etmek için Cuma günü, Cuma namazından sonra Balıklı Parkı’nda yapacakları kitlesel basın açıklamasına tüm Gaziantep halkını davet etti.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Daha önce 529 kişinin 20 dakikada idamına karar veren sözde mahkemenin, bu kez kendi rekorunu da kırarak 9 dakikada 683 Müslüman Kardeşler üyesine idam kararı verildi.  Kararı veren Cunta hâkiminin 25 Ocak’ta Müslümanlara zulmeden Mübarek destekçilerini beraat kararı verirken aynı mahkeme 529 kişiye vermiş olduğu idam kararı yetmezmiş gibi şimdi ise 683 darbe karşıtına idam kararı verdi. 529 kişiden 492’sinin idam cezasını iptal eden mahkeme İdam cezaları kaldırılanların çoğunun ömür boyu hapis cezasına mahkûm etti. 37 kişi hakkında verilen idam cezasını ise, onayladı.

Daha önce 529 kişiye idam cezası veren darbe mahkemelerinin şimdi de 683 darbe karşıtına idam cezası vermesi kabul edilebilecek bir durum değil. Müslümanlar olarak İhvan’a karşı gerçekleştirilen bu haksız, hukuksuz ve alçakça saldırıları, verilen idam kararlarını ve cunta yönetiminin baskılarını kınayarak lanetliyoruz. Mısırlı Müslüman kardeşlerimizin mücadelesi ile dayanışma içinde olduğumuzu, zalimlere karşı bugüne kadar ortaya koydukları direnişle iftihar ettiğimizi duyurma ve dünyadaki tüm kardeşlerimizi yapılan bu zulme sessiz kalmamalarını istiyoruz. Bu vesile ile Darbeci Cuntanın kararını kınamak amacıyla yapacağımız kitlesel basın açıklamasına, Değerli basın mensuplarını, STK`ları ve tüm Gaziantep halkını Kadın-çocuk, genç-yaşlı tüm Müslümanları bu anlamlı çağrıya destek vermeye davet ediyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here